Stav premiéra je mimoriadne vážny

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 20.47 hod.

Premiér Robert Fico je po útoku v Handlovej v kritickom stave. Podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák tiež uviedol, že premiéra stále operujú v Roosveltovej nemocnici v Banskej Bystrici.

„Zažili sme naozaj veľmi tragický deň, ktorý pre nás znamená boj o život predsedu vlády,“ vyjadril sa Kaliňák s tým, že dôveru vkladá do rúk ošetrujúceho personálu.

„Podľa tých informácií, ktoré máme, utrpel vážnu polytraumu po niekoľkých strelných poraneniach a jeho zdravotný stav je mimoriadne vážny,“ uviedol minister obrany.

Foto
Šutaj Eštokbude apelovať na zvolanie Bezpečnostnej rady SR / TASR

Kaliňák vyzval na zastavenie nenávisti v spoločnosti.

„Slovensko bolo vždy krajinou tolerantných ľudí,“ povedal s tým, že incident ho šokoval

Počas nasledujúcich dní sa má analyzovať, čo sa na námestí v Handlovej stalo.

„V týchto momentoch však sústreďujem moje myšlienky len k tomu, aby sa Robert Fico uzdravil,“ dodal Kaliňák.

Podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka bol na premiéra spáchaný atentát. Potvrdil tiež, že páchateľom bol 71-ročný muž z Levíc, ktorý vystrelil päť výstrelov. Šutaj Eštok tiež dodal, že bude apelovať na zvolanie Bezpečnostnej rady SR. 

Minister tiež uviedol, že išlo o politicky motivovaný čin a vyšetrovanie naďalej prebieha. Rozhodnutie o tomto čine prišlo podľa neho krátko po prezidentských voľbách.

„Robíme všetko, aby sme tento ohavný čin vyšetrili,“ dodal Šutaj Eštok.

Minister tiež vyzval na zastavenie šírenia politicky motivovanej nenávisti v spoločnosti a agresie voči politickým oponentom:

„Nech nie je odpoveďou nenávisť, nech sa tu nejdeme pozabíjať len preto, že máme odlišný názor.“ 

Zdôraznil tiež, že orgány činné v trestnom konaní budú konať a ani jeden zo skutkov, ktoré navádzajú a schvaľujú tento nenávistný čin, neostane nepotrestaný. Dnešný deň označil za najsmutnejší pre demokraciu na Slovensku v jeho novodobej histórii. V najbližších dňoch mý byť tiež zabezpečená ochrana všetkých ústavných činiteľov, posilnená bude tiež policajná ochrana viacerých médií a aj členov opozície.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková uviedla, že o premiéra sa stará špičkový personál. Zároveň odsúdila útok na Roberta Fica.

„Zdravotný stav pána premiéra je stále kritický, stále je na operačnej sále a verím, že všetko dobre dopadne. Držím palce a želám veľa síl nielen jemu, ale aj zdravotnému personálu, ktorý v týchto chvíľach naozaj bojuje o jeho život,“ vyjadrila sa ministerka.

 

Zdroj: TASR
 

Komentáre