Stav Roberta Fica je stabilizovaný, ale vážny

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 16.40 hod.

Vicepremiér Robert Kaliňák informoval, že stav premiéra Roberta Fica je po operácii stabilizovaný, ale naďalej vážny. Rozsah zranení spôsobený štyrmi strelnými ranami je rozsiahly. Lekárom sa podarilo stabilizovať jeho zdravotný stav, naďalej však nie je ešte mimo ohrozenia života.

„Nemôžem zatiaľ, bohužiaľ, konštatovať, že vyhrávame alebo že prognóza je pozitívna, pretože rozsah zranení, ktoré boli spôsobené štyrmi strelnými ranami, je natoľko rozsiahly, že odpoveď organizmu bude ešte veľmi náročná,“ povedal Kaliňák.

O premiéra sa naďalej stará tím Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Kaliňák vyslovil plnú dôveru v lekársky personál, zdravotné sestry, ošetrovateľov, lekárov, operatérov, ktorí nastavujú liečbu tak, aby sa zdravotný stav predsedu vlády mohol zlepšiť. Zároveň poďakoval za podporné správy pre Roberta Fica.

„Stav je naďalej veľmi vážny práve pre komplikovanosť zranení, ale všetci chceme veriť, že sa nám podarí tú situáciu zvládnuť,“ povedal Kaliňák s tým, že aktuálne nemá informáciu o potrebe ďalšej reoperácie premiéra.

„Tieto riziká tu sú, osobitne pri strelnom poranení, kde kinetická energia toho náboja je obrovská, a v zásade v tomto prípade priebeh toho strelného poranenia bol relatívne netradičný a aj to spôsobilo rozsiahlosť poranenia,“ dodal minister.

Vzhľadom na vážny stav premiéra sú podľa Kaliňáka jeho možnosti komunikácie obmedzené:

„Snažíme sa ho nezaťažovať v tejto chvíli inými ako lekárskymi postupmi.“ 

Foto
Premiéra previezli do nemocnice v Banskej Bystrici / TASR

Riaditeľka nemocnice Miriam Lapuníková uviedla, že premiéra operovali päť hodín dva operačné tímy. Aktuálne je hospitalizovaný na oddelení ARO. Potvrdila, že premiér mal mnohopočetné poranenia a zároveň požiadala o rešpektovanie jeho súkromia. 

Roberta Fica postrelil 71-ročný muž z Levíc po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej. Po niekoľkých strelných poraneniach utrpel vážnu polytraumu. Operovali ho v nemocnici v Banskej Bystrici.

Polícia obvinila strelca, ktorý zaútočil a ťažko zranil predsedu vlády, a to z pokusu o úkladnú vraždu. Po rokovaní Bezpečnostnej rady a vlády to oznámil minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok:

„Pracujeme iba s jednou verziou, že išlo o politicky motivovaný akt. Môžem potvrdiť, že podozrivý nie je členom žiadnej radikalizovanej politickej skupiny, ani pravicovej, ani ľavicovej.“

Kroky strelca, ktorý bol podľa Šutaja Eštoka osamelým vlkom, mali byť akcelerované po prezidentských voľbách, s výsledkami ktorých nesúhlasil:

„Na ďalšie informácie je uvalené embargo dozorujúcou Generálnou prokuratúrou SR.“

Foto
O zdravotnom stave premiéra informoval Robert Kaliňák / TASR

Vláda sa poradí za zatvorenými dverami, ako budeme bez premiéra, ktorý je momentálne na lôžku v opatere zdravotného personálu, postupovať ďalej vo vedení krajiny, uviedla ministerka hospodárstva Denisa Saková.

Čo sa týka prípadnej zvýšenej ochrany, všetko podľa jej slov ešte dohodnú s ministrom vnútra. Myslieť podľa nej treba aj na dosah incidentu na spoločnosť.

Minister financií Ladislav Kamenický aj minister práce Erik Tomáš si myslia, že kabinet by mal dočasne viesť podpredseda vlády z najsilnejšej politickej strany Robert Kaliňák. Kamenický dodal, že v súvislosti s aktuálnou spoločenskou situáciou je potrebné urobiť všetko pre to, aby sa nielen ústavní činitelia, ale aj všetci ľudia cítili na Slovensku bezpečne.

Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby začal v súvislosti s atentátom trestné stíhanie pre marenie úlohy verejným činiteľom, ex offo. Inšpekcia spustila tiež kontrolu týkajúcu sa zásahu policajtov Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií.

Foto
Čaputová a Pellegrini vyzvali politické strany, aby načas prerušili kampaň pred blížiacimi sa eurovoľbami / TASR

Prezidentka Zuzana Čaputová spoločne so svojím nástupcom Petrom Pellegrinim pozvú do Prezidentského paláca lídrov všetkých parlamentných politických strán. Cieľom je upokojiť situáciu a odmietnuť násilie. Vyzývajú tiež všetky politické strany, aby načas prerušili alebo výrazne utlmili kampaň pred blížiacimi sa eurovoľbami.

„To, čo sa včera stalo, bol individuálny čin. Ale napätá atmosféra nenávisti bola naším kolektívnym dielom,“ vyhlásila prezidentka.

Vyzvala na vykročenie z bludného kruhu nenávisti a vzájomných obviňovaní. Spolu s Pellegrinim si podľa svojich slov uvedomujú, že pre spoločnosť je teraz najdôležitejšie upokojiť situáciu. Útok na Roberta Fica označila nielen za ľudskú tragédiu, ale aj útok na demokratické zriadenie.

Pellegrini vyzval na prerušenie alebo výrazné ultmenie kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu:

„Pretože kampaň so sebou prirodzene prináša aj konfrontáciu, vyhraňovanie sa a vzájomné obviňovanie sa politikov. Ale ďalšia konfrontácia je to posledné, čo dnes Slovensko potrebuje. Preto vás prosím, prerušte alebo utlmte predvolebnú kampaň aspoň do okamihu, keď sa situácia upokojí a keď budeme vedieť viac o vyšetrovaní tohto ohavného činu.“

Novozvolený prezident verí, že nikto z politikov nebude zneužívať útok na Fica na vytĺkanie politických bodov. Občania podľa jeho slov potrebujú základnú zhodu a jednotu politickej reprezentácie, minimálne civilizované spôsoby vzájomnej komunikácie. Pellegrini je zhrozený z toho, kam môže vyústiť nenávisť k inému politickému názoru. Zároveň zdôraznil, že atentát na lídra kabinetu je atentátom na demokraciu:

„Atentát si zaslúži spoločné odsúdenie a na tento krok môže nadviazať zmierovanie národa a upokojovanie vášní,“ povedal Pellegrini, ktorý doplnil, že krajina sa musí vybrať cestou pokoja.

Politici musia podľa Čaputovej kontrolovať svoje emócie, keď chcú vykonávať verejnú moc v štáte:

„Musíme mať pod kontrolou svoje myšlienky, slová a skutky. Lebo tak, ako myslíme, tým sa stávame, a my sa teraz predovšetkým potrebujeme stať lepšími ľuďmi.“

Foto
Pellegrini navštívil Fica / TASR

Pellegrini odcestoval do Banskej Bystrice. V tamojšej nemocnici sa chcel osobne informovať o zdravotnom stave premiéra. Podľa jeho slov je naďalej veľmi vážny. Napriek tomu spolu chvíľu komunikovali:

Bolo mi umožnené hovoriť s ním len niekoľko minút, pretože si jeho aktuálny stav vyžaduje kľud a pokoj bez ďalších vonkajších rušivých vplyvov.“

Líder Hlasu verí v skorú rekonvalescenciu premiéra. Zároveň sa poďakoval zdravotníckemu personálu a vedeniu nemocnice:

„Pred premiérom sú najťažšie a najdôležitejšie hodiny a dni.“

Pellegrini znova vyzval ľudí na zastavenie šírenia nenávisti, keďže je potrebné spájať rozdelené Slovensko:

„Je potrebné, aby sme si spoločne naprieč celou krajinou bez rozdielu našich politických názorov, vierovyznania alebo čohokoľvek iného uvedomili, že sme na Slovensku prekročili jednu červenú čiaru, ktorú sme nikdy od vzniku našej krajiny neprekročili.“

Foto
Prezídium Policajného zboru neposkytlo podrobnejšie informácie o útoku  / TASR

Policajný prezident Ľubomír Solák vyhlásil, že po atentáte na Roberta Fica narástol podiel hybridných hrozieb vo virtuálnom priestore:

„Snažíme sa adresne identifikovať ľudí, ktorí prezentujú názory, ktoré podporujú tento čin,“ povedal Solák, ktorý dodal, že sú to desiatky prípadov.

Polícia eviduje aj vyhrážky členom vlády a iným politikom. Zároveň dohliada na bezpečnosť všetkých poslancov parlamentu na celom území Slovenska. Okrem iného zvýšila monitoring v okolí televízií a denníkov. Prezídium Policajného zboru neposkytlo podrobnejšie informácie o včerajšom útoku, pričom sa odvolalo na informačné embargo, ktoré vydala Generálna prokuratúra.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre