Posudzovanie žiadostí ovplyvní majetok či príjem pacienta.
Celiakia je celoživotné ochorenie, sprevádzané bezplepkovou diétou, ktoré postihuje čoraz väčšiu časť populácie. Na Slovensku touto potravinovou alergiou trpí približne 50-tisíc pacientov, pričom značná časť celiatikov ešte stále nie je diagnostikovaná. Nedodržiavanie bezlepkovej diéty môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Celiakia je v mnohých prípadoch sprevádzaná aj laktózovou intoleranciou.
Bezlepkové potraviny, ktoré sú čoraz viac dostupné takmer vo všetkých obchodných reťazcoch či lekárňach, sú niekoľkonásobne drahšie ako bežný tovar. „Celiatik celoročne prostredníctvom lekární na recept získava bezlepkové potraviny, a to rôzne bezlepkové múky, cestoviny, strúhanky, balené trvanlivé pečivo, ale aj sladkosti. Na predpis týchto potravín u gastroenterológa je ale potrebná verifikácia ochorenia vo forme pozitívnych protilátok z krvi a pozitívneho bioptického nálezu črevnej sliznice,“ uviedla Zuzana Barillová z portálu celiakia.sk
Peňažný príspevok nezíska každý pacient
Celiatik môže písomne požiadať Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste trvalého pobytu o poskytnutie peňažného príspevku, ktorý je v súčasnosti vyčíslený na 38,07 eur, čo predstavuje 18,56 percent sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu. Ako informoval riaditeľ tlačového a komunikačného odboru Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky Michal Stuška, finančná kompenzácia na diétne stravovanie bude schválená iba pacientom s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP): „Odkázanosť fyzickej osoby s ŤZP na konkrétny peňažný príspevok sa odvíja od ťažkého zdravotného postihnutia fyzickej osoby a súčasne aj od posudzovania z hľadiska nemedicínskych kritérií, medzi ktoré patrí osobnosť fyzickej osoby, jej rodinné či širšie životné prostredie.“ Medicínske posudzovanie realizuje lekár vychádzajúc z aktuálneho nálezu, ktorý nie je starší ako šesť mesiacov. Následne sa navrhujú najvýhodnejšie formy kompenzácie. „Ak fyzická osoba s ŤZP splní všetky zákonom stanovené podmienky pre poskytnutie peňažného príspevku na kompenzáciu zvýšených výdavkov na diétne stravovanie, nebude dôvod jej ho neposkytnúť,“ uviedol Stuška.
Schválenie žiadosti závisí aj od viacerých nemedicínskych kritérií, medzi ktoré sa zaraďuje príjem či majetok pacienta. „V systéme peňažných príspevkov na kompenzáciu sa uplatňuje princíp solidarity a tieto príspevky sa poskytujú len osobám, ktoré sú na ne odkázané, aj z titulu ich príjmu a majetku. Uplatňuje sa pritom zásada, že osobám s najnižšími príjmami je poskytovaná pomoc v najvyššej miere,“ spresnil Stuška, ktorý dodal, že kompenzácia nie je automaticky poskytnutá pacientovi len z toho dôvodu, že trpí celiakiou. Mnohé potravinové alergie sú totiž riešené prostredníctvom verejného zdravotného poistenia. Ak príjem celiatika s ŤZP je vyšší ako trojnásobok sumy životného minima, peňažný príspevok na zvýšené výdavky nie je možné poskytnúť.
S úhradou bezlepkových potravín pomáhajú aj zdravotné poisťovne
Liečba celiakie môže byť hradená aj z verejného zdravotného poistenia. Ochorenie musí diagnostikovať gastroenterológ, imunológ, alergológ, internista, pediater či dermatovenerológ. „Pacienti s uvedenými indikáciami majú z verejného zdravotného poistenia dostupné bezlepkové suroviny a bezlepkové potraviny. Všetky dietetické potraviny dostupné pre celiatikov sú čiastočne hradené z verejného zdravotného poistenia. Doteraz je uhrádzaných z verejného zdravotného poistenia 55 dietetických potravín, pričom osemnásť je pacientovi dostupných s doplatkom do jedného eura, 33 dietetických potravín je dostupných pacientovi s doplatkom do 2,5 eura,“ uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky Zuzana Eliášová, ktorá dodala, že na celiatikov ako držiteľov preukazu ŤZP sa vzťahuje ochranný limit spoluúčasti pacienta vo výške dvanásť eur za štvrťrok: „Ak úhrnná výška úhrad poistenca za doplatky poistenca za dietetické potraviny prekročí v kalendárnom štvrťroku limit spoluúčasti, zdravotná poisťovňa poistencovi uhradí sumu, o ktorú je limit spoluúčasti prekročený. Do úhrnnej výšky úhrad poistenca sa započítavajú doplatky poistenca za dietetické potraviny čiastočne uhrádzané na základe verejného zdravotného poistenia vo výške prepočítaného doplatku za najlacnejšiu náhradnú dietetickú potravinu.“
Iné výhody pre pacientov
Celiatici ako držitelia preukazu ŤZP môžu získať rôzne ďalšie výhody a zľavy nielen v štátnych, ale aj súkromných inštitúciách, medzi ktoré patria zľavy na cestovanie vlakmi a mestskou hromadnou dopravou, kultúrne a športové podujatia či štúdium na vysokých školách. „Príspevok na stravovanie nie je jediná pomoc štátu celiatikom, ak sa zrátajú všetky tieto kompenzácie, myslím si, že určite je to postačujúca pomoc štátu. Len na porovnanie, v Českej republike takéto výhody celiaktici nemajú. Ani príspevok, ani potraviny na predpis, ani preukaz ŤZP. My sme za takúto pomoc vďační, bezlepková diéta je totiž naším jediným celoživotným liečivom,“ uzatvorila Barillová.
Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ