Steel aréna vyžaduje veľké investície, v Košiciach by radi hostili aj Slovákov

KošiceŠport
Foto
Steel aréna by mal dostať nový šat / KOŠICE ONLINE

V súvislosti s pripravovanými majstrovstvami sveta v hokeji, ktoré bude v roku 2019 hostiť Slovensko, zarezonovala požiadavka na päťmiliónový príspevok zo strany štadióna Ondreja Nepelu. Najdrahší a najmodernejší hokejový stánok Slovenska vraj potrebuje v súvislosti s blížiacim sa šampionátom nevyhnutné úpravy. Ako je však na tom v tomto smere košická Steel aréna? O odpoveď na túto otázku sme požiadali generálneho manažéra Steel arény Igora Havrilu.

Pán Havrila, čo všetko potrebujete vymeniť či zmodernizovať v Steel aréne v súvislosti s Majstrovstvami sveta 2019?

Igor Havrila: Požiadavky na potrebné veci sme dostali ešte pred samotnou kandidatúrou Slovenska na organizáciu šampionátu a riešili sme to spoločne so Slovenským zväzom ľadového hokeja. Disponovali sme aj skúsenosťami s organizáciou MS 2011 a vedeli sme teda, čo sa od nás bude očakávať. Nastali tam určité zmeny, ktoré sa po pridelení šampionátu na kongrese IIHF v roku 2015 následne preniesli do konkrétnych požiadaviek na haly v Košiciach a v Bratislave. Súčasná situácia je taká, že je nevyhnutné a potrebné investovať do Steel arény, aby boli splnené požiadavky medzinárodnej federácie IIHF a zároveň potrebujeme vymeniť niektoré prvky z hľadiska vekovosti. V čase konania MS bude mať Steel aréna trinásť rokov a podujatie takého svetového rangu si žiada modernizáciu istých častí infraštruktúry. Komunikujeme preto s ľuďmi zo SZĽH, ako aj z ich dcérskej spoločnosti Hockey Event, ktorá je určená pre organizáciu MS. Teší nás, že zväz už vymenoval riaditeľku pre organizáciu šampionátu v Košiciach a z našej strany sme predložili určitý investičný zámer pre Steel arénu už v roku 2016. Momentálne sme v situácii, kedy čakáme na vyjadrenie týkajúce sa schválenia investícií a ich financovania. Následne by sme sa mohli pustiť do potrebných ďalších krokov.

Ktoré sú hlavné body, ktoré sa týkajú modernizácie Steel arény?

V porovnaní so šampionátom z roku 2011 je kľúčovou výmena mantinelov a plexiskiel. Vyplýva zo samotnej zmeny pravidiel IIHF a toto je absolútna nevyhnutnosť. Mantinely majú byť nižšie, sklá naopak vyššie. Nesmie ísť o liate sklá, ale o plexisklá. Táto zmena bola prijatá z hľadiska zvýšenia bezpečnosti hráčov. Mantinely by mali byť nižšie o približne sedem centimetrov a plexisklá za bránkou majú mať výšku 2,5 metra. Je to záležitosť, ktorá je alfou a omegou všetkého. Musíme to vykonať v Steel aréne a pokiaľ viem, tak nové mantinely nemajú ani v Bratislave. Ďalej tu máme zmenu požiadaviek týkajúcich sa kamerového systému na rozpoznávanie tvárí pri vstupe do haly. Vieme, čo sa deje vo svete a požiadavky na bezpečnosť stúpli. Nemáme ani videorozhodcu a videoréžiu tak, ako by sme ich mali mať. Okrem toho sú tam i ďalšie požiadavky, ktoré sme predložili SZĽH a organizačnému výboru. Uvidíme, čo všetko z nich budeme môcť zrealizovať.

Vyplýva z výmeny mantinelov aj výmena striedačiek a trestných lavíc?

Áno, je to s tým spojené. Rovnako tak siete nad ľadovou plochou a oblúk hliníkov. Je to totiž späté so zmenou výšky mantinelov a budeme to musieť prerobiť kompletne.

Aké sú ďalšie požiadavky Steel arény, ktoré by mohli byť realizované v prípade ideálneho scenára?

Okrem základných požiadaviek sme informovali zväz aj o stave niektorých vecí, ktoré sú už zastarané vekom, poprípade by si žiadali vylepšenie z pohľadu štýlu a vzhľadu. V roku 2019 budeme mať trinásťročné rolby a takéto podujatie si vyžaduje určite novšie rolby. Prípadná porucha by totiž vrhla zlé svetlo na celú organizáciu MS. Potrebujeme riešiť aj veci týkajúce sa šatní, sociálnych zariadení, lóží a turniketového systému. To však nie sú veci, ktoré by sa mali meniť, ale iba upravovať. Mojim snom ako generálneho manažéra Steel arény je urobiť aj LED pásy za bránkami. Bolo by to imidžové a veľmi pekné.

Čo osvetlenie?

To si samozrejme vyžaduje kompletný servis. Naša hala má výhodu v podobe dobrého výhľadu na ľadovú plochu, ale najvyšší bod je 36 metrov. Svetlá sú tak umiestnené veľmi vysoko a jediný možný systém osvetlenia predstavujú výbojky, ktoré sú energeticky veľmi nevýhodné. Potrebujeme vymeniť skoro 190 svetiel a finančná požiadavka spojená s týmto je obrovská. Nemeníme systém, ale iba svietidlá. Ide o výbojky od spoločnosti Philips a nič iné sa zatiaľ bohužiaľ pre takéto haly nevymyslelo. Ak sa tak stane, budeme veľmi radi.

Šampionát 2011 poznačil aj výpadok prúdu v Steel aréne. Pripravujete halu aj v tomto smere?

Áno, v prvý deň nám vtedy vypadla elektrika a v podstate do dnes nevieme, čo to spôsobilo. Vyzerá to však tak, že bolo pripojených enormné množstvo zariadení, o ktorých sme ani nevedeli. Teraz budeme žiadať presné informácie o tom, čo všetko sa bude pripájať. Hlavne však vtedy bolo enormné teplo a trafo sa bráni proti výbuchu vypnutím. Našim cieľom je teda inštalácia špeciálnej klímy v trafostanici, ktorá spustí chladenie pri určitej teplote. Aj toto máme v zozname nevyhnutných vecí pre majstrovstvá sveta.

V čom spočíva modernizácia šatní?

Šatne chceme vymaľovať, umiestniť v nich novú korčuliarsku gumu a hlavne chceme vymeniť sociálne zariadenia, na ktorých sa už podpísal zub času. Snáď sa nám podarí vymeniť obklady a umiestniť do spŕch iný systém spúšťania vody.

Koľko financií si modernizácia Steel arény vyžiada?

Spoločne s našim prezidentom sa na to pozerám tak, že pôjde o podujatie, ktoré bude prezentovať celé Slovensko. Tak ako tomu bolo v roku 2011, kedy si od nás SZĽH nechal predložiť všetky požiadavky a následne pomohol aj cez úrad vlády vyčleniť potrebné finančné požiadavky, ktoré sme vtedy obdržali z ministerstva školstva. Ako to bude teraz, to zatiaľ s istotou neviem. Čo sa však týka Steel arény, hovoríme o čiastke do dvoch miliónov eur.

Čo by sa stalo, ak by vám vláda tieto prostriedky nepriklepla?

To je otázka na SZĽH, ktorý je zodpovedný a jediný kompetentný z pohľadu organizácie MS 2019. Zväz v roku 2016 ustanovil na organizovanie MS akciovú spoločnosť Hockey Event, ktorá je stopercentnou dcérskou spoločnosťou SZĽH. Za nás môžem povedať, že hala nemá finančné prostriedky na potrebné zmeny. Zväz garantoval, že záležitosti budú do MS urobené. Ja to teda beriem tak, že sa to stihne a ani nepripúšťam možnosť, že by bola organizácia šampionátu ohrozená. My sme samozrejme informovali aj o časovej náročnosti a termínoch. Veľa vecí totiž vieme robiť len počas hokejovej prestávky. Všetci vedia, kedy skončí táto hokejová sezóna a zohľadniť musíme verejné obstarávanie, prípravu projektov, objednanie a dodanie potrebných prvkov. Toho času teda nie je tak veľa. Máme koniec roka 2017 a je najvyšší čas, aby sme dostali informácie o tom, ako sa to bude všetko realizovať.

Deadline pre nevyhnutnú výmenu mantinelov je teda leto 2018?

Jednoznačne áno. Vtedy bude sucho a teplo, hala nebude vyťažená hokejovými zápasmi a to je teda ideálny priestor pre výmenu. Samotná výroba a zadanie mantinelov pritom predstavuje desať až dvanásť týždňov. Máme teda čo robiť, aby sme to vedeli celé zrealizovať a kompletne nainštalovať.

Momentálne už prebieha aj rekonštrukcia Klub Hotela pri Steel aréne. Bude pripravený do šampionátu?

Z našej strany sme zväzu zagarantovali, že Klub Hotel bude pripravený. Počas šampionátu totiž bude slúžiť na akreditáciu, budú sa tam stravovať dobrovoľníci a budú tam i kancelárske priestory pre Infront a IIHF. Prestavba hotela by mala byť hotová v polovici roka 2018 a následne ho budeme zariaďovať. Tak, aby sme otvorili v januári 2019 skúšobnú prevádzku.

Košičanov určite zaujíma, či existuje aj šanca na zápasy slovenskej reprezentácie. Máte v tomto smere nejaké signály?

Samozrejme, my sme mali záujem o jeden, či dva zápasy Slovenska už aj počas MS 2011. Sme Košičania a boli by sme šťastní, ak by sa reprezentácia predstavila počas šampionátu aj u nás. Toto je však výlučne v kompetencii usporiadateľa MS. Táto požiadavka na stole je a viem, že o nej rokovali aj prezident Košickej arény pán Miškov s prezidentom SZĽH. Uvidíme ako to dopadne.

Bödy: Na financiách pre Steel arénu pracujeme

V súvislosti s finančným krytím požiadaviek Steel arény sme oslovili aj riaditeľku organizačného výboru pre majstrovstvá sveta 2019 v Košiciach Anetu Büdi. Tá predstaviteľov haly upokojuje.

„Vedenie SZĽH intenzívne rokuje s predstaviteľmi vlády o spoločnom spolufinancovaní rekonštrukcie a zabezpečenia potrebných infraštruktúrnych požiadaviek týkajúcich sa majstrovstiev sveta 2019. Rokovania prebiehajú na týždennom poriadku a našou snahou je, aby boli financie zabezpečené čo možno najskôr. Tak, aby boli rekonštrukčné a modernizačné práce spustené v tom termíne, ktorý je realizovateľný aj pre Steel arénu. Po preštudovaní všetkých potrebných dokumentov sme dospeli k celkovej sume približne milión, až milión dvestotisíc Eur. Mantinely a plexisklá predstavujú absolútnu nevyhnutnosť, ktorú nám diktujú pravidlá IIHF. Rovnako tak potrebujeme mať vynovené osvetlenie a funkčnú rolbu. Z roku 2011 máme navyše nepríjemnú skúsenosť s výpadkom elektrického prúdu v úvodom zápase šampionátu. Určite je teda potrebné venovať pozornosť aj vynoveniu trafostanice. Súhlasíme aj s vynovením šatní, v ktorých budú pôsobiť samotní účastníci šampionátu. Toto sú hlavné body, ktoré je potrebné naplniť v súvislosti so zmenami v Steel aréne. Komunikovali sme aj s vedením Steel arény a navzájom sme si vysvetlili postupy. Uvedomujeme si, že verejné obstarávanie a s tým spojené úkony vyžadujú istý čas. Konáme teda v súlade s týmito požiadavkami,“ vyslovila sa Aneta Büdi.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre