Americkej astronautke Sunite Williamsovej položili niekoľko otázok.
Prešovská univerzita (PU) v Prešove včera (25.1.) zorganizovala vedecko-popularizačné podujatie s názvom Deň vo vesmíre, ktorého sa zúčastnili stovky detí a ich rodičov. Súčasťou programu bola séria prednášok o kozme či pokus o rádiové spojenie s posádkou Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS), ktorý sa podaril na druhýkrát. Žiaci a študenti mohli vďaka tomu položiť americkej astronautke Sunite Williamsovej niekoľko otázok.
Projekt PU v spolupráci s rádioamatérmi sa zrealizoval v rámci výzvy organizácie Amatérske rádio na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ARISS), ktorá vyberá školy na vzdelávacie spojenie s ISS. Koordinátor projektu Matúš Nemec priblížil, že prípravy sa začali vlani v marci:
„Sme prvá vzdelávacia inštitúcia na Slovensku, ktorá takýto kontakt urobila, a ja verím, že nie posledná.“
Prvý pokus o rádiové spojenie s ISS sa uskutočnil približne o 16.20 hod. Skupina 15 žiakov a študentov zo škôl Prešovského a Košického kraja mala na Williamsovú pripravené rôzne otázky. Organizátori v aule PU mali približne desať minút na pokus o spojenie s ISS, keď vesmírna stanica prelietavala v najbližšej možnej vzdialenosti od Slovenska. Odpoveď z ISS na dohodnutý signál však neprišla a v éteri bolo počuť len šum. Po následnej dohode a súhlase aj amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa o zhruba 18.00 hod. uskutočnil druhý pokus pri ďalšom prelete ISS.
Nemec skonštatoval, že to bol historický moment nielen pre PU, ale aj celú rádioamatérsku obec:
„Druhý pokus sa nám úspešne podaril aj vďaka koordinácii a komunikácii medzi nami a Medzinárodnou vesmírnou stanicou. Urobili nám láskavosť a v rámci voľného času si americká astronautka našla na nás čas aj pre druhý prelet. Sme radi, že nás počula, že nám odpovedala a že sme sa stihli opýtať väčšinu otázok. Dúfam, že deti si to užili.“
Zdroj: TASR