Stovky detí z východného Slovenska už dostali vakcínu proti koronavírusu

VýchodKoronavírus

Záujem o očkovanie je veľký.

Očkovanie detí vo vekovej kategórii od 5 do 11 rokov sa začalo aj na východnom Slovensku vrátane Košíc. Riaditeľka Detskej fakultnej nemocnice (DFN) Jaroslava Feketeová skonštatovala, že záujem o vakcináciu najmenších je veľký:

„Pre veľký záujem o očkovanie v tejto vekovej skupine sme pridali v januári a februári mimoriadne termíny, vakcín máme dostatok. Počas prvých dvoch januárových termínov si po vakcínu prišlo takmer 400 detí vo veku 5 – 11 rokov.“

Očkovacie centrum v DFN bolo prvýkrát otvorené v septembri minulého roka pre deti od 11 do 17 rokov a v októbri aj pre rizikových pacientov vo veku od 5 do 11 rokov. Odvtedy tam bolo podaných viac ako 2000 vakcín. V DFN sa očkuje aj dnes, konkrétne od 10.00 do 14.00 hod. Na vakcináciu detí sa pripravuje aj Košický samosprávny kraj (KSK), čo pre Košice Online potvrdila hovorkyňa župy Anna Terezková:

KSK bude pilotne očkovať deti od 5 do 11 rokov v nedeľu 16. januára. Vakcinácia sa bude realizovať vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Košiciach za prítomnosti pediatra. K dispozícii budeme mať takzvané pediatrické vakcíny, ktoré budú zdravotníci aplikovať špeciálnymi ihlami určenými pre deti. Zdravotníci budú postupovať v zmysle odporúčaní ministerstva zdravotníctva, deťom budú podávať vakcíny od spoločnosti Pfizer/BioNTech, pričom rozdiel medzi vakcínou pre deti a dospelých je iba v množstve, zloženie tejto vakcíny je rovnaké.“

Foto
Deti dostávajú pediatrické vakcíny / TASR

Kapacita na nedeľný termín je plne obsadená. Lekári vo vakcinačnom centre na Ostrovského ulici v Košiciach zaočkujú 50 detí. V prípade vyššieho záujmu je župa pripravená operatívne vyčleniť aj ďalšie termíny. Prešovský samosprávny kraj (PSK) začal s vakcináciou detí už minulý týždeň, konkrétne vo veľkokapacitných očkovacích centrách v Prešove, Poprade a v Humennom.

„Prvé očkovacie dni prekonali naše odhady, keď sme v Prešove v tejto vekovej kategórii zaočkovali 227 detí, v Poprade 217 a v Humennom 84 detí. Prvé tri dni očkovania tejto kategórie priniesli teda spolu 528 zaočkovaných. Tento týždeň bude očkovanie detí vo veku 5 až 11 rokov znovu prebiehať výlučne v réžii PSK, a to v sobotu 15. januára vo VKOC Humenné v čase od 15.00 do 16.00 hod. a tiež v nedeľu 16. januára vo VKOC Poprad, kde je čas očkovania naplánovaný medzi 10.00 a 17.00 hod.,“ povedala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.

Rodičia, ktorí majú záujem o očkovanie päť až jedenásťročných detí, ich musia registrovať na portáli Národného centra zdravotníckych informácií. O pridelení termínu a času vakcinácie budú informovaní SMS správou a e-mailom. Dieťa sa na mieste preukáže kartou zdravotného poistenca a jeho zákonný zástupca preukazom totožnosti.

Komentáre