Stovky zamestnancov SAD Prešov sú v štrajkovej pohotovosti

PrešovSpravodajstvo

Požadujú vyššie mzdy a ďalšie sociálne výhody.

Približne 300 až 350 zamestnancov SAD Prešov vrátane 230 vodičov sú v štrajkovej pohotovosti. Od svojho zamestnávateľa požadujú nielen vyššie mzdy, ale aj ďalšie sociálne výhody.

„Keďže ani po desiatich mesiacoch kolektívneho vyjednávania nedošlo k dohode, dospeli sme k tomu, že je to patová situácia. Takže na výboroch základných organizácií sme sa dohodli a rozhodli, že požiadame Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny o určenie sprostredkovateľa a zároveň vyhlasujeme štrajkovú pohotovosť z dôvodu nedohody pri kolektívnom vyjednávaní,“ povedal predseda základnej organizácie Odborový zväz (OZ) KOVO SAD Prešov, prevádzka Bardejov, Jozef Želinský.

Štrajkovú pohotovosť vyhlásili v utorok 8. septembra. Ako vysvetlil Želinský, od zamestnávateľa požadujú zvýšenie tarifnej mzdy predovšetkým u vodičov z 3,60 eura na 4 eurá na hodinu:

„Ďalej je to zvýšenie priemernej mzdy v jednotlivých kategóriách o 7,5 percenta. Pôvodná požiadavka bola o 11,5 percenta, plus ďalšie sociálne výhody, ako je napríklad zvýšenie sumy stravného lístka,“ dodal Želinský s tým, že od januára do júla bola v kategórii vodič priemerná mzda približne 1015 eur.

Foto
Člen predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica, zástupca odborárov za SAD Bardejov Jozef Želinský a zástupca odborárov za SAD Prešov Pavol Kreitler / TASR

„V súčasnosti prebieha vyjednávanie medzi nami a naším odborovým zväzom. V našej firme poklesli výkony z dôvodu koronakrízy, asi celkovo o 750-tisíc kilometrov. Nevieme sa jednoznačne zaručiť za požiadavky, ktoré by sme podpísali, že ich do konca roka dodržíme, pretože nevieme, čo spôsobí druhá vlna pandémie nového koronavírusu,“ uviedol generálny riaditeľ SAD Prešov Jozef Kičura.

Napriek tomu, že podľa Kičuru došlo v spoločnosti k poklesu výkonov, stúpli priemerné mzdy vodičov:

„Z toho dôvodu, že sa vo väčšej miere čerpala dovolenka a priemerné mzdy oproti roku 2019 vzrástli o 5,6 percenta, čo si myslím, že je postačujúce.“

Dĺžku vyjednávania ovplyvnila aj koronakríza. Z tohto dôvodu boli na dva až tri mesiace prerušené všetky rokovania, čo potvrdil aj člen predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica:

„OZ KOVO podporuje spravodlivé požiadavky zamestnancov SAD Prešov. Nejde iba o vodičov, ale o všetkých zamestnancov. Mohli mať od 1. januára alebo februára zvýšenú mzdu a nemajú.“

Konfederácia odborových zväzov (KOZ) Slovenskej republiky podľa Balicu pripravuje sériu protestov po celom Slovensku, pričom prvé sa uskutočnia vo štvrtok (17.9.) v Košiciach a v piatok (18.9.) v Prešove:

„Hlavným dôvodom je zhoršovanie sociálnych štandardov, o ktorých uvažuje vláda Slovenskej republiky a nemôžeme s nimi súhlasiť.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre