Štrajk autodopravcov bol ukončený

SlovenskoSpravodajstvo

Pellegrini prisľúbil nižšiu daň z motorových vozidiel.

Autodopravcovia včera (13.1.) vo večerných hodinách ukončili štrajk. Posledné kamióny uvoľnili hraničné priechody a cesty v Bratislave. „Cesty a hraničné priechody sú opäť prejazdné a bez akýchkoľvek obmedzení,“ informovala bratislavská krajská polícia. Štrajk Únie autodpravcov Slovenska (UNAS) trval sedem dní od utorka 7. januára. Cieľom bolo zníženie dane z motorových vozidiel o päťdesiat percent a pozastavenie výberu mýta.

Podmienkou vlády na začatie rokovania s autodopravcami o ich požiadavkách a o opatreniach na zlepšenie fungovania cestnej dopravy bolo ukončenie blokovania ciest a hraničných priechodov. Na ministerstve financií sa včera napokon uskutočnilo plánované rokovanie viacerých členov vlády s autodopravcami.

Foto
Štrajk autodopravcov / TASR

Premiér Peter Pellegrini prisľúbil nižšiu daň z motorových vozidiel, aby bola porovnateľná s okolitými krajinami v rámci V4 či zľavy zo sadzieb mýta. Členovia Združenia cestných dopravcov Slovenskej republiky ČESMAD Slovakia a Únie autodopravcov Slovenska budú mať zároveň zastúpenie v pracovnej skupine na prípravu nového mýtneho tendra na ministerstve dopravy a výstavby.

Rezort financií pripraví rôzne varianty rozsahu zníženia cestnej dane. Minister financií Ladislav Kamenický navrhol pokles cestnej dane pre kamiónovú dopravu v priemere o 12,5 percent. „Budeme sa snažiť naše kamióny dostať z cesty dole,“ uviedol podpredseda UNAS Stanislav Skala. Účastníci rokovania zatiaľ nediskutovali o požiadavke na pozastavenie výberu mýta.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre