Strašiačka Kloptaň či prekvapivý Janík. Dvadsiatku vrcholov VKA zdolali aj deti a pes

KošiceTuristicKE

Keď predstavil v roku 2013 Adam Hloch Vrchársku korunu Valašska, inšpiroval tým desiatky cyklistov k objavovaniu svojho okolia. Táto myšlienka sa veľmi rýchlo rozšírila aj na Slovensko a záujemcovia majú na výber z deviatich regionálnych výziev. Svoj prvý ročník má úspešne za sebou aj Vrchárska koruna Abova (VKA).

Foto
Slávnostné vyhodnotenie prvého ročníka VKA prebehlo na Hornom Bankove, nechýbala ani Aponi

Princíp bol jednoduchý. Priaznivci amatérskej cyklistiky plnili od marca do konca novembra dvadsať predpísaných vrcholov. Termíny či trasy si mohli prispôsobiť podľa vlastných potrieb a podmienkou bolo iba zaslanie fotografií z vrcholov. Do premiérovej sezóny VKA sa zapojilo 39 cyklistov, pričom všetkých dvadsať kopcov zdolalo 21 vrchárov a dokonca i jeden pes.

„Veľmi ma tešia reakcie ľudí, ktorí ocenili rozšírenie svojich cyklistických obzorov. Sami nám vraveli, že bicyklovali radi, ale točili dookola Jahodnú, Bankov, Hrešnú či Lajošku. Ďalej sa nepúšťali, pretože nevedeli či to zvládnu a nepoznali ani trasy. Dali sme im návod, na internete si mohli stiahnuť záznamy trás i mapky a potom to už bolo o objavovaní nových miest,“ povedala nám spoluorganizátorka Eva Dučaiová počas slávnostného vyhodnotenia prvého ročníka. To malo pôvodne prebehnúť v rámci veľkého posedenia, no vzhľadom na pandemické opatrenia sa stretli účastníci v lesnom prostredí Horného Bankova,  kde si prevzali pamätné medaily a diplomy.

Kráľom Koruny sa stal 64-ročný Michal Fulka, ktorý sa dostal ako prvý na osem z dvadsiatich vrcholov.

„Hoci budem mať o mesiac 65 rokov, na niektorých z týchto vrcholov som predtým nebol nikdy. Ako cykloturistovi telom i dušou ma to teda obohatilo a naozaj som si to poriadne užil,“ vyslovil sa sympatický pán z Košickej Polianky. Na slávnostné vyhodnotenie dorazil na elektrobicykli, no všetky vrcholy VKA zdolal na klasickom „horáku“. Počas tohto roka dokonca absolvoval aj Spišskú a podstatnú časť Šarišskej koruny. „Akonáhle som sa dozvedel o VKA, rozbehol som sa do prírody. Napríklad Kloptaň som absolvoval ešte na snehu. Niektoré vrcholy mi dali zabrať, iné boli chuťovečky. Napríklad taký Horný Bukovec.“

Foto
Kráľ VKA Michal Fulka na Kojšovke

Zatiaľ čo pán Fulka je už cyklistickým veteránom, v prípade princa a princeznej platí pravý opak. Pre Michaela Fedorka a Petronelu Peťkovú išlo o prvé skúsenosti so zdolávaním vážnych kopcov.

„Nahovorili ma to rodičia, ale mňa to bavilo. Najťažší bol určite tá Kloptaň a tam ma na strmších úsekoch potlačil ocko. Všetky cyklotúry však boli super a určite sa zapojím aj do ďalšieho ročníka,“ pousmiala sa sedemročná Peťka.

„Naša princeznička Pepa je úžasný zjav,“ zareagovala E. Dučaiová.Deti mali absolvovať desať vrcholov, no ona absolvovala všetkých dvadsať – vrátane ťažkej Kloptane. Terén je tam naozaj náročný a verím tomu, že polovicu kopca tlačila. Zaťala však zuby a tá šťastná fotka z vrcholu hovorí za všetko.“

Široké vekové rozpätie účastníkov potvrdzuje zmysel tohto projektu.

„Náš kráľ Miško je dlhoročným cyklistom, veľmi potešiteľné sú však hlavne pohľady na tie malé deti. Vo všetkých prípadoch platí, že to pramení z rodiny. Bicyklujú s rodičmi a ak vás k tomu neprivedú rodičia, tak to neurobí nikto iný,“ upozornila Eva Dučaiová.

Foto
Najväčšou výzvou VKA bola podľa väčšiny účastníkov Kloptaň / KOŠICE ONLINE

Titul kráľovnej si zaslúžila 29-ročná Barbora Farkašovská. Viaceré trasy absolvovala aj s kamarátmi a spoločnosť im robila aj Aponi – jediná štvornohá absolventka celej Vrchárskej koruny Abova.

„Do kopca ide dokonca rýchlejšie ako my. Dolu kopcom už psie labky prepletať nestačia a tam teda vždy počkáme,“ pousmiala sa kráľovná VKA, ktorá vníma rozhodnutie zapojiť sa do tejto výzvy ako jedno z najlepších v tomto roku. To, že sa napokon stane víťazkou, rozhodne nečakala.  „Je to pre mňa neopísateľný pocit a veľmi sa teším z tohto úspechu. Najviac ma však teší, že som mohla absolvovať množstvo krásnych trás v rámci Koruny. Jazdila som sama, ale častokrát aj s priateľmi. Priznám sa, že mnohé miesta som objavila prvýkrát a zabrať mi dala hlavne Kloptaň. Domov sme sa vracali až po tme a keď nám miestny pán povedal, že sú tam vlci i medvede, tak nám nebolo všetko jedno.“

Počas plnenia predpísaných výziev pochopiteľne zažila krásne i menej príjemné chvíle.

„Prekvapil ma hraničný kríž nad Janíkom. Vyšlo nám tam krásne počasie a ten výhľad bol nádherný. Opak sme zažili cestou z vyhliadkovej veže Čerešenka. To nás chytil obrovský lejak a v lese sme sa zablatili od uší až k pätám. Bicykle boli také hnedé, že sa im takmer nekrútili zadné kolesá,“ zaspomínala si s úsmevom Barbora.

Pri spätnom hodnotení sezóny skloňovala väčšina účastníkov toľko skloňovaný Kloptaň.

Niektorí vravia, že Kloptaň už nikdy viac, no iní by ju zaradili do itineráru opäť,“ pousmiala sa Eva Dučaiová. „Našou zásadou je, že vrcholy by sa mali v niekoľkoročných odstupoch meniť. Určite ponecháme kráľovnú kopcov, čiže Kojšovskú hoľu a ešte dva či tri vrcholy. Zvyšné však budú všetky nové a opäť nás teda čaká objavovanie neprebádaných miest. V tejto chvíli vyberáme z 26 adeptov.“

Nie všetky predstavy organizátorov však môžu byť zrealizované v praxi.

„Mrzí ma, že nemôžeme zaradiť krásne miesta v okolí Medzeva pod Kloptaňou. Chýba tam vlaková dostupnosť a nie všetci účastníci majú autá. Nechceme ich teda obmedzovať. Okrem toho bohužiaľ nemôžeme využiť Jasovskú planinu, pretože je tam Národný park a na našu vytúženú Ladislavovu vyvieračku chýba vyznačená cyklotrasa,“ povzdychla si organizátorka, podľa ktorej však bude aj druhý ročník určite atraktívny. Jeho štart prebehne približne v polovici marca a cyklisti sa pozrú aj do kútov,  ktoré tento rok zablokovali korona a prasací mor. „Vrátime sa na hranice, vrátime sa na Milič a Izru. V zálohe máme stále Hejce, no k tomu potrebujeme vylepšenie situácie a voľné cestovanie do Maďarska.“

Možnosť predostrieť svoje návrhy na nové vrcholy dostali v dotazníku aj samotní účastníci.

„Naša partia preferuje lesné cesty a zaujímalo by na napríklad, či sa dá dostať na Košický hrad aj inak, ako po hlavnej ceste,“ naznačila zaujímavú požiadavku na organizátorov kráľovná medzi ženami B. Farkašovská.

Na záver pripomeňme, že celú Vrchársku korunu Abova sme si prešli aj prostredníctvom v rámci našej rubriky TuristicKE. A spoločne s cyklistami sa už nevieme dočkať štartu nového ročníka 2021. 

Komentáre