Stratifikácia nemocníc nebude mať formu ústavného zákona

SlovenskoSpravodajstvo

Cieľom reformy je pomôcť slovenskému zdravotníctvu.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská uviedla, že o alternatívach reformy slovenských nemocníc, o takzvanej stratifikácii sa ešte bude diskutovať. Tento projekt nebude mať formou ústavného zákona tak, ako to od Kalavskej žiadal predseda strany Smer-SD Robert Fico. „V súčasnosti ako jeden z bodov na dnešnom rokovaní bude aj stratifikácia,“ vyhlásila Kalavská s tým, že ďalšie kroky podnikne podľa toho, čo prinesie rokovanie. S Ficom si už podľa jej slov vydiskutovali náležitosti, ktoré si potrebovali vydiskutovať.

Šéfka rezortu zdravotníctva pripustila, že je zmierená s tým, že poslanci Smeru-SD nepodporia reformu. Cieľom stratifikácie bolo podľa Kalavskej pomôcť slovenskému zdravotníctvu, hlavne ústavnej zdravotnej starostlivosti: „Politické vytĺkanie kapitálu alebo politikárčenie už vonkoncom neprospeje slovenskému pacientovi.“

Foto
Andrea Kalavská / TASR

Ako skonštatoval podpredseda vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu Richard Raši, stratifikácia nezačína v tomto ani v budúcom roku. Podľa neho je stále dosť času na argumentovanie, analyzovanie a vysvetľovanie: „Možno by sme sa skôr mohli ešte v tomto čase povenovať analýze, čo stratifikácia znamená pre reálny dopad na každú nemocnicu a na každého občana najmä vo vzdialených regiónoch.“

V prípade, ak stratifikácia bude mať formu obyčajného zákona, podporí ju strana Sloboda a Solidarita. Hnutie Sme rodina sa k návrhu vyjadrí až vtedy, keď bude známa jeho finálna verzia. Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti tvrdí, že ak Smer-SD nepodporí návrh vlastnej ministerky, Kalavská by mala podať demisiu.

Navrhovaná reforma nemocníc ministerky zdravotníctva by mala zdravotnícke zariadenia rozdeliť do troch kategórií a určiť, aké typy úkonov sa v nich budú realizovať. Kalavská by mala návrh predložiť na rokovanie vlády 21. augusta. V prípade schválenia zákona by nadobudol účinnosť od 1. januára 2024. Dovtedy sa majú súčasné nemocnice pretransformovať na nové typy.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre