Stredné školy bez maturity strácajú na atraktivite

VýchodSpravodajstvo

Pri výbere strednej školy pre žiaka má najväčší vplyv jeho rodič.

Na východe Slovenska sa najviac študentov hlási na stredné odborné školy v oblasti ekonomiky a organizácie, obchodu a služieb. Naopak najmenej žiakov prejavuje záujem o študijné odbory končiace bez maturity, teda s výučným listom.

„Evidujeme nízky záujem vo všetkých odboroch v poľnohospodárstve, v potravinárstve, ale aj v ďalších stavebných odboroch a takisto v odboroch, ktoré pripravujú inštalatérov, maliarov, natierčov. U zamestnávateľov je veľký záujem aj o absolventov učebných odborov, ktorí vedia robiť a vyznajú sa vo svojom remesle,“ informovala hovorkyňa Košického samosprávneho kraja Zuzana Bobríková.

Rovnako je to aj v Prešovskom kraji, kde takéto učebné odbory navštevuje len niečo cez 10 percent študentov. Nedostatok študentov hlásia v Prešovskom kraji aj odbory súvisiace s umením a umelecko-remeselnou tvorbou, veterinárne vedy a takisto bezpečnostné služby. V tejto súvislosti začína byť problém s nájdením dobrého remeselníka pre zamestnávateľov. Spomedzi voľných pracovných pozícií, ktoré nahlásili zamestnávatelia na východnom Slovensku eviduje najviac ústredie práce práve tie remeselné.

Foto
Nízky záujem je o odbory poľnohospodárstva, potravinárstva, ale aj v stavebných odboroch a remeslách / TASR

„V Prešovskom kraji sme na konci septembra v roku 2017 evidovali 489 voľných pracovných miest pre zváračov, rezačov a spájkovačov a 451 voľných pracovných miest pre montážnych pracovníkov elektrických a elektronických zariadení. V Košickom kraji sme na konci septembra evidovali 585 voľných pracovných miest pre vodičov nákladných automobilov a kamiónov a 413 voľných pracovných miest pre montážnych pracovníkov elektrických a elektronických zariadení,“ informovala Jana Lukáčová z kancelárie generálnej riaditeľky Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

Pri výbere strednej školy pre žiaka má najväčší vplyv jeho rodič. Podľa riaditeľky centra Pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Košiciach Márie Horváthovej je dôležité komunikovať s výchovným poradcom na základnej škole. „Jednak z toho dôvodu, že má prehľad o stredných školách a taktiež pozná aj tú štruktúru rozumových a osobnostných charakteristík dieťaťa a vie dať tým pádom objektívnu informáciu rodičovi,“ tvrdí Horváthová.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre