Okrem iného im pomáha zlepšiť kritické myslenie.
Študenti stredných škôl Košického samosprávneho kraja (KSK) v týchto dňoch organizujú v metropole východu druhý ročník simulovanej konferencie OSN z prostredia medzinárodných vzťahov a politiky. Pre desiatky mladých ľudí zo Slovenska aj zahraničia pripravili trojdňový program. Medzi nimi sú študenti z Talianska, Ukrajiny, Maďarska, Veľkej Británie, Chorvátska či Srí Lanky.
Hovorkyňa KSK Katarína Strojná priblížila, že účastníci v úlohe delegátov OSN pracujú v angličtine na vytváraní rezolúcie v šiestich výboroch s náročnosťou od začiatočníkov až po expertnú úroveň:
„Diskutovať budú o rodovo podmienenom násilí v Latinskej Amerike, vplyve umelej inteligencie na pracovný trh, úlohe Izraela a arabských štátov na bezpečnosť a geopolitickú dynamiku na Blízkom východe, vplyve obchodovania so zbraňami a ich civilného nadobúdania na ľudské práva, ale aj o žalobe Juhoafrickej republiky proti Izraelu za genocídu.“
Simulovaná konferencia pomáha mladým zlepšiť kritické myslenie a pohotovosť pri riešení problémov. Zároveň sa môžu zdokonaliť v odbornej terminológii v anglickom jazyku. Pri hľadaní riešení problémov si môžu natrénovať prácu v tímoch či schopnosť kultivovane argumentovať. Tiež môžu spoznať rôzne kultúry a národnosti, čo podporuje myšlienky mieru a hodnôt OSN.
Konferenciu zastrešuje košická župa spolu s Technickou univerzitou v Košiciach. Predseda KSK Rastislav Trnka povedal, že najaktívnejší účastníci získajú diplom, ktorý oceňujú univerzity:
„Hoci má podujatie len dvojročnú históriu, o jeho kvalite vypovedá zvyšujúci sa záujem účastníkov. Zatiaľ čo v minulom roku diskutovalo v Košickom kraji 65 delegátov z celého sveta, tento rok je ich už 87. Pre mladých ľudí predstavuje jedinečnú príležitosť vyskúšať si úlohu diplomatov a komunikovať o zásadných témach, na ktorých sa často nevedia zhodnúť ani odborníci z oblasti medzinárodných vzťahov.“
Zdroj: TASR