Strelec obvinený z pokusu o vraždu premiéra je vo vyšetrovacej väzbe

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 15.14 hod.

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku vzal obvineného z pokusu o atentát na premiéra Roberta Fica do vyšetrovacej väzby. Hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková tiež uviedla, že rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné.

Obvinený muž, ktorý strieľal na premiéra Roberta Fica bol ešte v sobotu (18.5.) ráno odvedený na ŠTS v Pezinku. Sudca pre prípravné konanie rozhodoval o návrhu prokuratúry na vzatie obvineného do väzby za prísnych bezpečnostných opatrení, do areálu súdu nemali povolený vstup médiá a ani verejnosť.

Foto
Predseda vlády je hospitalizovaný v banskobystrickej nemocnici / TASR

Hovorkyňa tiež uviedla, že sudca neprijal písomný sľub obvineného a návrh na dohľad probačného a mediačného úradníka zamietol.

„Obvinený si ponechal zákonom stanovenú lehotu na vyjadrenie, či proti rozhodnutiu podá sťažnosť, o ktorej by rozhodoval Najvyšší súd SR,“ dodala.

Generálna prokuratúra (GP) SR navrhla pre obvineného 71-ročného Juraja C. z Levíc väzbu z dôvodu možného úteku, ako aj z dôvodu možného pokračovania v trestnej činnosti. Obvinený je z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy spáchaného v štádiu pokusu.

K streľbe na premiéra Roberta Fica došlo po stredajšom (15. 5.) výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej. Predseda vlády je hospitalizovaný v banskobystrickej nemocnici.

Foto
NAKA tiež obvinila z nebezpečného vyhrážania osobu, ktorá mala poslať výhražnú správu ministrovi vnútra a ďalším dvom poslancom  / TASR

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zároveň obvinila z nebezpečného vyhrážania osobu, ktorá mala poslať výhražnú správu ministrovi vnútra a ďalším dvom poslancom cez sociálnu sieť. Súd rozhodne o návrhu na jeho vzatie do väzby.

„Na obvineného sme spracovali podnet na jeho vzatie do väzby. Dozor vykonávajúci prokurátor sa s podnetom stotožnil a o jeho návrhu bude rozhodovať príslušný súd,“ objasnila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Obvinenému hrozí trest odňatia slobody od šiestich mesiacov až do troch rokov. Polícia tiež uviedla, že nenávistnými príspevkami a príspevkami schvaľujúcimi trestnú činnosť sa naďalej zaoberá. Podozrivé príspevky analyzujú špecializované operatívne oddelenia Policajného zboru a následne ich odovzdávajú policajným útvarom, ktoré vedú vyšetrovanie.

 

Zdroj: TASR

Komentáre