Stres z práce môže vyliečiť aj muzikoterapia

KošiceZaujímavosti

V košickej nemocnici liečbu kedysi praktizovali aj na novorodencoch.

Muzikoterapia nie je u nás veľmi rozvinutá, ale predsa sa nájdu pracoviská, kde sa s hudbou aspoň čiastkovo pracuje. Tak, ako to svojho času bolo aj na novorodeneckom oddelení nemocnice v Šaci, kde v roku 2004 prišli s nápadom realizovať muzikoterapiu pri malých deťoch.

„Kým je ešte bábätko v mamkinom brušku, počúva tlkot srdiečka zvnútra. Preto je ideálne po pôrode priložiť bábätko uškom práve na oblasť, kde ten zvuk môže kontinuálne počúvať aj následne. Samozrejme, že bábätko už aj v brušku vnímalo zvuk, ktorým mamička rozpráva la, aj hlas svojho otecka alebo blízkych ľudí v jeho okolí. Takže prihováranie sa mamičky k bábätku, to je to najkrajšie, čo môže bábätko po pôrode vnímať,“ povedala primárka Slávka Virágová.

Niekedy sa ale stane, že mamička s bábätkom byť nemôže, napríklad pre zdravotné komplikácie. Vtedy je vhodné bábätku priblížiť nejakým spôsobom ľudskú reč. Práve hudba je v podstate prenesená ľudská reč. Je pre nás veľmi príjemná, a pre také dieťa zvlášť, oproti pípaniu monitorov, zvuku áut a podobne. Prirodzené zvuky prírody upokojujú a navodzujú pocit istoty.

„Všetky zvuky, ktoré sa v prírode prejavujú, sú pre naše telo veľmi príjemné. Takže pre každého z nás je príjemné počúvať spev vtáčikov alebo šum lístia, keď sa prechádzate po lese. A o to ide, aby sme boli stále navodení do takého dobrého pokojného módu, aby sme sa cítili príjemne, aby sme si fyziológiu nášho tela vedeli tým správnym spôsobom našteľovať,“ upresnila Virágová.

Foto
Klavírne melódie púšťané do slúchadiel výrazným spôsobom zmierňujú adaptačné zmeny po pôrode každého novorodenca / TASR

Z klasickej hudby mali vyššie IQ

V muzikoterapii sa používajú nielen spomínané zvuky prírody, ale aj hudobné skladby. Podľa Virágovej sa zvyčajne dáva počúvať ľuďom Mozartova Malá nočná hudba, a to za účelom harmonizácie tela o optimalizácie fungovania. Mozartova Malá nočná hudba, Vivaldiho Jar zo Štyroch ročných období či klavírne koncerty od Klajdermana zneli aj na novorodeneckom oddelení v Šaci.

„Bolo vidieť na tváričkách našich najmenších pacientov, že boli strnulé a kričali. Akonáhle zazneli prvé tóny z týchto menovaných skladieb, tak sa úplne ukľudnili, zrelaxovali a spinkali si pekne ďalej,“ uviedla primárka zo Šace.

Ako dodala, muzikoterapia je v podstate liečba hudbou. Myslí si, že hudba je liečivá pre každého, pretože súčasná doba plná stresov a rôznych nástrah ľudí ovplyvňuje. Takže odbúrať stresy práve počúvaním príjemnej hudby je pre každého veľmi dôležité.

„Robilo sa niekoľko výskumov, v Amerike bežali štúdie ešte v 70. rokoch, kedy sa tvrdilo, že hudba nás robí múdrejšími a psychologické štúdie potvrdili, že bábätká, ktoré počúvali klasikov, teda konkrétne Mozarta, lebo na tom bol postavený výskumný plán muzikoterapie, mali vyššie IQ oproti kontrolnej skupine, ktorá túto klasickú hudbu nepočúvala,“ prezradila Virágová.

Ako ďalej doplnila, hudbou si vieme navodiť rôzne emócie. Ak chceme byť agresívny, tak určite je na to veľmi dobrý hard rock, ale to nie je cieľom muzikoterapie. Práve naopak, jeho zámerom je optimalizovať funkciu rastúceho a vyvíjajúceho sa tela, aby bábätko bolo pokojné.

 

Zdroj: RÁDIO KOŠICE

Komentáre