Stretli sme sa s budúcimi novinármi

PrešovZaujímavosti

Spoločne sme objavovali čaro práce v médiách.

Vyučujúci z Katedry komunikačných a mediálnych štúdií Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity nás pozvali, aby sme si pripravili tvorivý workshop pre redaktorov študentského elektronického magazínu Unipo Press. Vždy sa veľmi radi stretávame so žiakmi základných, stredných či vysokých škôl, ktorým prezentujeme prácu v médiách.

Dnešný (26.4.) workshop bol však v niečom iný. Spoločne so študentmi Prešovskej univerzity sme objavovali nielen čaro novinárskej profesie, ale robili sme aj praktické aktivity. Redaktori Unipo Pressu napríklad napísali krátku správu, vymýšľali nadpisy rubrík či otázky pre rôzne osobnosti. Tento workshop ocenila aj šéfredaktorka Unipo Pressu Petra Hartmannová: „Bolo pre nás veľmi prospešné nahliadnuť do mediálnej praxe, ktorej sa tiež budeme chcieť v budúcnosti venovať. Redaktori si vedia predstaviť realitu, ktorú si doteraz niektorí predstaviť nevedeli. Tiež sme sa naučili detaily, ktoré treba vyšperkovať, ale stavia to celok, ktorý môže byť časom bezchybný. Práve takéto workshopy a stretnutia mi dávajú motiváciu na to, aby som na sebe pracovala.“

Foto
Pozvanie zapózovať si prijali už iba niektoré redaktorky / KOŠICE ONLINE

Redaktorom študentského online magazínu sme poskytli aj pár rád o tom, ako by mohli vylepšiť svoje texty. „Najviac rád si odnášam o formálnej úprave článku, pretože pri týchto veciach sme si neboli viacerí istí, ako to má vyzerať, takže už to konečne vieme. Tiež si odnášam rady vo vedení redakcie, akým spôsobom komunikovať s ľuďmi a akým spôsobom ich motivovať takou zdravou a pozitívnou formou k tomu, aby pracovali a hlavne, aby pracovali sami na sebe,“ dodala Hartmannová.

Tvorivého workshopu sa zúčastnila aj študentka z Ukrajiny Iryna Sukharieva. „Mne sa veľmi páčil tento workshop, lebo som sa naučila nové veci a mohla som si porovnať, ako to funguje na Slovensku a ako to fungovalo u nás na Ukrajine, ako sa píše po slovensky. Vytvárať titulky hneď v slovenčine, v cudzom jazyku, bolo veľmi zaujímavé. Zistila som nové veci, ako to funguje zvnútra. Nebolo to iba teoretické, ale bolo to viac praktické, a tým aj zaujímavejšie,“ uviedla Iryna.

Workshop si pochvaľovala aj redaktorka Unipo Pressu Emília Humeňanská: „Tento workshop sa mi veľmi páčil, pretože sme sa mohli dozvedieť veci z mediálnej praxe, priamo z prvej ruky. Určite by som také niečo privítala aj do budúcnosti, možno budeme vedieť si viac všímať veci okolo seba a viac sa pýtať. Určite nám to pomôže nielen v štúdiu, ale aj v našom budúcom zamestnaní.“ Možno práve tieto študentky a nádejné budúce novinárky budú raz našimi kolegyňami. smileyAk aj vy máte záujem, aby sme prišli besedovať do vašej školy, prípadne redakcie, pokojne nám napíšte na studio@radiokosice.sk. Tešíme sa na stretnutie s vami!

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

Komentáre