Stromy pred vstupným areálom Verejného cintorína budú vysadené špeciálnym systémom

KošiceSpravodajstvo

Práce pokračujú podľa harmonogramu.

V rámci rekonštrukcie vstupného areálu Verejného cintorína v Košiciach pribudnú na parkovisku aj stromy. Pri ich výsadbe bude prvýkrát použitý špeciálny modulárny systém TreeParker. Zabezpečiť by im mal dostatočný priestor na rozvoj koreňovej sústavy. Celkovo bude vysadených 59 drevín, 29 z nich práve týmto spôsobom. Koreňom zabezpečí prístup vzduchu i vody, a to aj napriek tomu, že nad nimi budú jazdiť autá.

„Vďaka modernému riešeniu zachováme prirodzenú štruktúru pôdy pod parkoviskom a vstupný areál sa stane zeleným miestom plným stromov. Skúsenosti z výsadby drevín na spevnených plochách nám ukazujú, že ak sa pre stromy nepripraví dostatočný priestor na rast ich koreňového systému, tak pod zemou nedokážu prosperovať a rýchlo degradujú. Tento systém však dáva stromom potrebný priestor na rast, čo sa prejaví ich vitalitou aj nad zemou,“ uviedol pre Rádio Košice hovorca Správy mestskej zelene v Košiciach Peter Sasák.

Foto
Pri výsadbe stromov bude použitý TreeParker / facebook.com/smszkosice

Práce na rekonštrukcii vstupného areálu Verejného cintorína postupujú podľa schváleného harmonogramu. Doposiaľ sa na stavbe zrealizovali búracie práce a uložili nové inžinierske siete. Sasák doplnil, že v rámci modernizácie by malo dôjsť k skrášleniu priestoru od vstupnej brány cintorína po centrálny kríž:

Rozšíri sa kapacita parkoviska, pribudne nové LED osvetlenie, kamerový systém a novú podobu dostane aj trhovisko. Plocha pred vstupnou bránou by mala byť koncipovaná ako malé námestie s parkom. Námestie pred obradnou sieňou spríjemní zelený ostrovček so stromoradím, kvetinovou výzdobou a lavičkami.“

Celkové náklady na skrášlenie verejného priestoru sú vo výške 1,5 milióna eur. Rekonštrukcia je financovaná z rozpočtu mesta. Modernizácia by mala byť hotová v júli tohto roka.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre