Stropkovský jarmok obmedzí dopravu v meste

VýchodSpravodajstvo

Prípravy prebiehali už počas týždňa.

V Stropkove sa počas víkendu (5. – 7. 8.) uskutoční 26. ročník Stropkovského jarmoku, ktorého novodobá tradícia sa začala v lete 1994. V kultúrnom programe vystúpia domáce a zahraničné súbory a skupiny.

„Dejisko jarmoku bude na uliciach Hlavná, Zámocká a Námestí SNP, kde sa sústredia stánky s občerstvením a hlavné pódium. Jarmok si preto vyžiada aj značné dopravné obmedzenia,“ uviedol hovorca mesta Peter Novák.

Doprava je z centra mesta vylúčená od dnešného rána do nedeľného popoludnia. Obchádzková trasa pre tranzit vedie cez mestskú časť Bokša, ostatná je presmerovaná cez ulice Krátka, Matice slovenskej a Mlynská.

Prípravy na jarmok prebiehali v meste už od utorka (2. 8.). Prvým zo sprievodných podujatí bolo otvorenie autorskej výstavy výtvarníka Jozefa Križanovského s názvom Spomienky na starý Stropkov v mestskej knižnici. V rovnaký deň sa začal aj medzinárodný maliarsky plenér za účasti amatérskych umelcov zo Slovenska, Poľska, Maďarska a Ukrajiny, vernisáž vzniknutých diel bola naplánovaná na včerajší podvečer (4. 8.) v galérii kaštieľa.

Foto
V meste sa počas víkendu uskutoční 26. ročník Stropkovského jarmoku (Ilustračná fotografia) / TASR

Súčasťou programu bola aj jarmočná kvapka krvi, do ktorej sa zapojilo 20 darcov, v meste a jeho okolí tiež prebieha 31. ročník medzinárodného futbalového turnaja žiakov Memoriál Alojza Lehockého. Vo štvrtok sa v spoločenskej sále kultúrneho strediska uskutočnila výstava fotografií Antona Hričana a obrazov miestneho rodáka Štefana Markoviča pod názvom Chlapci z Hrnčiarskej ulice.

„V piatok nás ešte čaká otvorenie stálej expozície mapujúcej 60 rokov podniku Tesla v muzeálnych priestoroch kaštieľa,“ dodal primátor Ondrej Brendza.

Ďalším zo sprievodných podujatí jarmoku je Festival kultúry pohraničia organizovaný v rámci projektu cezhraničnej spolupráce v oblasti kultúrneho a prírodného dedičstva.

„Počas neho budú prezentované slovenské i poľské folklórne súbory, v uličke remesiel v mestskom parku odprezentujú svoje umenie ľudoví remeselníci a k dispozícii budú aj domáce výrobky z oblasti pohraničia,“ informoval hovorca.

 

Zdroj: TASR

Komentáre