Študent z Košíc vytvoril politickú hru Haraktery

KošiceZaujímavosti

Reflektuje v nej aktuálnu situáciu na Slovensku.

Dlažobné kocky, zväzok bankoviek, špáradlo či Soros – to všetko nechýba v najnovšej hre pre Android s názvom Haraktery. Jej autorom je len 19-ročný Tomáš z Košíc, ktorý si zobral na mušku práve aktuálnu politickú situáciu na Slovensku. A trošku si z nej urobil srandu.

„Chcel som to vydať prvého apríla, aby to bola sranda, že Deň bláznov, prvý apríl, ale trošku som mal problémy so zvukmi. Tak som musel ešte asi také dva dni opravovať veci, čo sa týka zvukov v hre,“ priblížil študent grafiky digitálnych médií na Strednej odbornej škole Ostrovského 1 v Košiciach Tomáš Varga.

Prezradil, že celý nápad vznikol už oveľa skôr, no váhal, či s tým má vôbec vyjsť von. Bál sa, či to nebude pre politikov príliš urážlivé. Nakoniec ho presvedčil až kamarát z Čiech, ktorému sa hra veľmi zapáčila.

„V tom čase sa vynorila aj kauza so špáradlom, tak som to využil v mojej hre a dal som to do nej takým spôsobom, že to zrýchli pohyb. No a cez veľkonočné prázdniny som sa hecol, v kuse som bol na počítači a urobil som to,“ vysvetlil Tomáš.

Foto
Maturant Tomáš Varga, ktorý počas veľkonočných prázdnin vytvoril hru Haraktery

Cieľ je na Východe, kde nie je nič

Ako už naznačuje názov, v hre je dôležitý harakter. Najprv je k dispozícii len Šparadilini, no keď hráč nazbiera dostatok peňazí, môže vyslobodiť aj ostatné haraktery z väzenia. A to konkrétne Hranolka, Kalivederciho, Harakter Number 1 či Speedčiatka. Ten ide dokonca rýchlejšie ako ostatní. Podľa autora hry je to kvôli kadejakým kauzám s drogami, ktoré má.

Každý jeden z harakterov má dokonca špecifický zvuk, respektíve hlášku, keď „zomrie“. Napríklad taký Hranolko hovorí: „Fico patrí do basy, treba ho zatvoriť.“ Harakter No. 1 zas reálnym hlasom povie: „Aj tak mám už určený svoj osud.“

„V hre ide o to, že si vyberiete svoj harakter a musíte preskakovať prekážky a získavať peniaze a dostať sa až na Východ. Čím dlhšie hráč hrá, tým sa to trošku stupňuje. Ale väčšinou sú prekážky náhodné,“ opísal Tomáš s tým, že nástrahou sú najmä dlažobné kocky, ktoré buď stoja na mieste alebo padajú z neba. Hráčov však čakajú aj ďalšie nástrahy.

„Potom neskôr je tam aj prekážka Soroš, nechýba k nemu Ficova hláška – Piata Avenue New York. A ešte kamarát z Česka mi poradil, že tam mám dať Richtera na bicykli, ktorý má zvuky prasaťa,“ smeje sa Tomáš.

Galéria k článku

Chybičky doladí, pridá ďalší level

Ako priznal, politickú situáciu až tak nesleduje, skôr to vníma cez rôzne meme obrázky na internete. S hrou sa mu preto snažili pomôcť aj kamaráti a spolužiaci, hlavne čo sa týka nápadov. Teraz sú sami prekvapení, aký má hra úspech.

„Čo som čítal recenzie na Google play, tak viacerí hovorili, že je to ťažké. Ale to nevadí, to upravím,“ povedal maturant Tomáš, ktorého aktuálne zamestnáva najviac škola, preto sa k dolaďovaniu detailov v hre ešte nedostal.

Plánuje však pridať ešte viac harakterov a Východ, teda nič, bude ako samostatný level s prekážkami. „V hre by som chcel urobiť aj taký button s názvom Postaviť diaľnicu. Keď si ho hráč kúpi, tak sa mu otvorí level Východ,“ dodal na záver.

 

Autorka: LEA HEILOVÁ

Komentáre