Študenti môžu na košickom gymnáziu absolvovať medzinárodný program

KošiceSpravodajstvo

Končí sa maturitou uznávanou na celom svete.

Jazykové znalosti sú na trhu práce čoraz viac žiadané. K uľahčeniu zamestnať sa preto pomáhajú študentom rôzne jazykové kurzy či školenia. Vzhľadom na to, že na východ mieri veľký investor Volvo, jeho zástupcovia požadovali ako jednu z podmienok možnosť vzdelávania svojich detí, ale tiež budúcich zamestnancov firmy, a to na medzinárodne uznávanej škole.

Gymnázium Šrobárova v Košiciach predstavilo stredoškolský program International Baccalaureate – IB, ktorý sa končí maturitou uznávanou na celom svete. Predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka uviedol, že na Slovensku existujú iba dve školy, ktoré ho ponúkajú, pričom v Košiciach tak vznikne tretia, jediná na východe:

„Bude nielen pre zahraničných študentov, ale aj pre Slovákov bránou do najprestížnejších univerzít na svete, ako je Harvard, Princeton, Oxford, Cambridge a podobne. Zo začiatku bude táto škola zadarmo, keďže ide o verejnú inštitúciu, avšak časom bude toto štúdium aj spoplatnené tak, ako to je štandardom všade vo svete.“

Foto
Gymnázium Šrobárova predstavilo stredoškolský program International Baccalaureate / TV KOŠICE

Požiadavkou nielen Volva, ale mnohých investorov na východe je, aby existovali všetky stupne medzinárodného vzdelávania pod jednou strechou. KSK preto plánuje prepojiť sieť jednotlivých vzdelávacích inštitúcií od materskej školy až po strednú. Program IB začína od septembra a prihlášky prijímajú do 15. mája. Riaditeľka gymnázia Zlatica Frankovičová pre Rádio Košice uviedla, že prijímacie konanie je naplánované na 6. júna:

„Súčasťou je test z matematiky, test z anglického jazyka, keďže je to vyučovací jazyk v rámci tohto programu a pre zahraničných študentov, ktorí už navštevujú IB školy, lebo aj také prihlášky už máme, to bude vlastne len ústny pohovor. Je to dvojročný študijný program určený pre žiakov 3. a 4. ročníka. V prípade, ak niekto ukončil 2. ročník strednej školy, tak si môže podať prihlášku. Najväčším pozitívom tohto programu je to, že sa žiaci môžu profilovať, to znamená, že si sami vyberajú predmety, o ktoré majú záujem.“

Jediný povinný predmet je matematika. Gymnázium má v tejto chvíli kapacitu pre 22 žiakov. Podľa riaditeľky sú pripravení postupne navýšiť počet miest podľa záujmu študentov.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre