Študenti ubytovaní na niektorých internátoch si musia priplatiť za používanie spotrebičov

VýchodSpravodajstvo

Niektoré z nich sú zakázané.

Nárast cien energií negatívne ovplyvnil aj rozpočty vysokých škôl na východnom Slovensku vrátane internátov. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach odhaduje, že tento rok zaplatí za elektrinu takmer 81-tisíc eur, čo je o približne 13-tisíc eur viac ako vlani. Študenti však na to zatiaľ nedoplatia, čo nám potvrdila hovorkyňa UPJŠ Laura Hoľanová:

V Študentských domovoch UPJŠ v Košiciach študenti nehradia žiadne poplatky za používanie spotrebičov. Vedenie UPJŠ neuvažuje o zavedení takéhoto typu poplatkov. V priestoroch internátov študenti smú používať bežné elektrospotrebiče, ako napríklad osobný počítač či chladničku. Zakázané je len používanie varičov.“

Cena jednej kilowatt hodiny elektrickej energie v porovnaní s minulým rokom vzrástla o takmer 23 percent. V máji však bude vysúťažený nový dodávateľ energie s predpokladom ďalšieho možného navýšenia ceny elektriny. Vysokoškoláci ubytovaní v Študentskom domove Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach podľa hovorkyne Zuzany Bobrikovej môžu používať chladničku, počítač, tlačiareň či spotrebiče slúžiace na osobnú hygienu, pričom zakázané sú ohrievače, variče aj žehličky:

„Smernica o poplatkoch za ubytovanie v Študentskom domove UVLF platná od 1. 9. 2022 zaviedla len poplatok za používanie práčky, sú to 2 eurá za 2,5 hod. používania. Používanie chladničky (ktorá je inventárom v každej izbe), počítača, mobilu a elektrických spotrebičov slúžiacich na osobnú hygienu je zahrnuté v cene za ubytovanie.“

Foto
Nárast cien energií ovplyvnil aj rozpočty vysokých škôl vrátane internátov (Ilustračná fotografia) / TASR

Študenti majú v kuchynkách k dispozícii sporáky, mikrovlnky a rýchlovarné kanvice. Rovnako sú vybavené aj v Študentských domovoch a jedálňach Technickej univerzity v Košiciach. Ich riaditeľ Marek Dufala pre Rádio Košice uviedol, že používanie spotrebičov nie je spoplatnené a do konca aktuálneho akademického roka to nebudú meniť. V prípade, že štát im nebude kompenzovať výdavky spojené s nárastom cien energií, nevylučujú, že zvýšia ubytovné či zavedú poplatky za používanie spotrebičov.

K tomuto kroku však pristúpila Prešovská univerzita. Hovorkyňa Anna Polačková to zdôvodnila súčasnou energetickou krízou a navýšením úhrad za elektrickú energiu:

„Ide o spotrebiče s vysokým príkonom, a síce o chladničkou a rýchlovarnú kanvicu. V prípade chladničky bol stanovený poplatok na štyri mesiace (marec – jún)  vo výške 33 eur, čo predstavuje sumu 8,3 eura na osobu za jeden mesiac. V prípade užívania rýchlovarnej kanvice musí študent uhradiť 18 eur za štyri mesiace, čo predstavuje 4,6 eura na osobu na jeden mesiac.“

Aj naďalej je možné bez spoplatnenia používať spotrebiče slúžiace na osobnú potrebu a hygienu. Zakázané sú však variče, toustovače, hriankovače či multifunkčné hrnce. Študenti však majú na internátoch mikrovlnné rúry, žehličky a vysávače. Vysoké školy môžu žiadať štát o kompenzáciu za navýšenie cien energií, a to z ministerstva hospodárstva alebo rezortu školstva. Netýka sa to však Prešovskej univerzity, keďže nedosiahla limity stanovené ministerstvom hospodárstva určené na kompenzáciu.

Komentáre