Študenti UPJŠ budú mať kvôli parlamentným voľbám rektorské voľno

KošiceArchívParlamentné voľby 2020

Dôležitý je aj dostatočný čas na úvahu a finálne rozhodnutie.

Niektoré univerzity v súvislosti s blížiacimi sa parlamentnými voľbami udelili študentom na piatok 28. februára rektorské voľno. Takýmto spôsobom chcú študentom umožniť voliť v mieste trvalého bydliska a zároveň im poskytnúť čas na úvahu a finálne rozhodnutie, ktorej strane odovzdajú svoj hlas. „Vedenie Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach rozhodlo vzhľadom na parlamentné voľby udeliť svojim študentom rektorské voľno na popoludňajšie hodiny v piatok 28. februára. Tento krok má za cieľ motivovať študentov UPJŠ k účasti na demokratických voľbách vo svojich domovoch v rôznych regiónoch Slovenska,“ uviedol pre Košice Online hovorca UPJŠ Tomáš Zavatčan.

Foto
Budova UPJŠ / TASR

Vzhľadom na to, že piatková výučba na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie a na Technickej univerzite v Košiciach sa realizuje predovšetkým v dopoludňajších hodinách, študenti podľa vedenia týchto inštitúcií budú mať dostatočný čas na to, aby odcestovali domov a mohli sa zúčastniť parlamentných volieb. Z tohto dôvodu svojim študentom neudelili rektorské či dekanské voľno.

Podobná situácia je aj na Prešovskej univerzite (PU) v Prešove. „Naši študenti majú možnosť zúčastniť sa plnohodnotne parlamentných volieb, nakoľko systém výučby je v piatok nastavený tak, že prebieha predovšetkým v dopoludňajších hodinách. Preto neuvažujeme o udelení rektorského voľna na deň pred parlamentnými voľbami,“ povedala hovorkyňa PU Anna Polačková s tým, že viacerí študenti požiadali o vydanie hlasovacieho preukazu, pričom svoj hlas jednej z politických strán odovzdajú priamo na internáte, kde budú zriadené volebné miestnosti.

 

Autorka: JANA TOMAŠKOVIČOVÁ

 

Komentáre