Študenti z Košíc zvíťazili na svetovej súťaži modelov áut na vodíkový pohon

KošiceZaujímavosti

Za svoju výhodu považujú študenti hlavne rozvahu, s ktorou do súťaže šli.

Žiaci Strednej odbornej školy Ostrovského sú dôkazom toho, že ak ste pre niečo nadšení a zapálení, postup je už len sprievodným javom. Tím mladých študentov z Ostrovského 1 sa prvýkrát zúčastnil na súťaži RC modelov áut s vodíkovým pohonom Hydrogen Horizon Automotive Challenge pred dvomi rokmi. Vtedy skončili na celoslovenskom kole druhí. O rok už celoslovenské kolo vyhrali a prvenstvo získali aj na svetovej súťaži v nemeckom meste Chemnitz.

„Táto súťaž má u žiakov rozšíriť vedomosti v oblasti obnoviteľných zdrojov, pretože tieto autíčka sú poháňané pomocou palivového článku, v ktorom sa vodík s kyslíkom mení na elektrickú energiu a táto elektrická energia sa používa na pohon autíčka. Celý pretek prebieha šesť hodín, počas ktorých musia autíčko udržať na trati. Tím ktorý najazdí najviac kôl, víťazí,“ priblížil súťaž učiteľ Pavol Bálint, ktorý ich na súťaži viedol.

Študenti Patrik Škorňa, Samuel Schnelly, Adam Valiska, Róbert Horenský a Filip Pajkoš pod vedením pedagóga Pavla Bálinta pripravili svoje diaľkovo ovládané autíčko tak, že prekonalo všetky ostatné. Stálo to ale množstvo poobedí strávených nad pokusmi. „Tím vznikol v rámci krúžku na škole, pán učiteľ zháňal nejakých šikovných žiakov a my sme chceli začať pracovať na ročníkovom projekte, tak sme sa s ním spojili. Projektu sme sa následne venovali asi pol roka, každý týždeň asi dve hodiny. Pri súťaži sme využili viaceré vedomosti z predmetov, no veľa sme sa naučili práve vďaka tomu, že sme pracovali na autíčku,“ povedal Adam Valiska.

Foto
Študenti Patrik Škorňa, Samuel Schnelly, Adam Valiska, Róbert Horenský a Filip Pajkoš pod vedením pedagóga Pavla Bálinta vyladili svoje diaľkovo ovládané autíčko úplne dokonale / Facebook

Za svoju výhodu považujú študenti hlavne rozvahu, s ktorou do súťaže šli. „Autíčku sme vytvorili telemetriu na báze wi-fi aby dokázalo komunikovať s naším serverom a mali sme z neho dostupné dáta. Mali sme tak neustále prehľad o tom, koľko odoberáme prúdu, aký máme stav batérií, vodíkových bombičiek a tak ďalej. Keď sa niečo stalo, mali sme o tom okamžite prehľad,“ priblížil priebeh súťaže Samuel Schnelly. „Nečakali sme, že vyhráme proti tak silnej konkurencii. Napríklad študenti z USA celý čas pôsobili, že to idú vyhrať, nakoniec skončili až tretí. Celý čas sa sústreďovali na rýchlosť. Trať bola kľukatá a komplikovaná. My sme sa snažili ísť skôr opatrne, čo sa ukázalo ako výhoda,“ dodal.

Súťaž síce vyhrali ale na projekte plánujú pracovať ďalej. „Jedna vec je vyhrať súťaž, no takisto by sme chceli priniesť tieto riešenia aj do skutočného života. Venujem sa tomu už rok a pretavilo sa to do mojej záľuby a som rád za to, že sme na tu súťaž išli a vyhrali to,“ uzavrel Filip Pajkoš.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

 

 

Komentáre