Študentský aktivista upozorňuje na nezákonnosť na radnici

SvetĽudia

Vo svojich 16 rokoch uspel na okresnom súde a získal svojprávnosť. Je akýmsi postrachom úradníkov – kontroluje ich prácu. Mladý aktivista, študent obchodnej akadémie v Prostějove, Jakub Čech kritizuje politikov a zaujíma sa o dianie vo svojom meste. Dnes oslavuje 17. narodeniny.

Foto
Mladý aktivista študuje zákony a kontroluje úrady / TV KOSICE

Pred niekoľkými týždňami ste navštívili protikorupčný festival v Košiciach, kde ste prednášali o svojej občianskej aktivite. Na čom pracujete teraz?

Aktuálne sa snažím medializovať rôzne kauzy a rôzne finančné toky na prostějovskej radnici, aby občania mali povedomie o tom, čo sa v tom meste deje. Lebo dlhé roky bola taká, nazvem to, takmer totalita, ľudia vôbec nemali poňatie, ako radnica hospodári a podobne. Ja sa snažím tie informácie získavať, analyzovať a postupne vynášať na svetlo.

Čo vás k tomu vedie? Je to nejaká túžba po hrdinstve alebo spravodlivosti?

Úplne prvý impulz nebol ani jedno, ale skôr až sebecká snaha mať mesto pekné, a jednoducho žiť v dobrom meste. A keď sa do toho zabrdnem viac, tak je to snaha o spravodlivosť. O to, aby vinníci súčasného stavu, v akom mesto je, a ktorí mu škodia, boli potrestaní, a aby bolo napravené to, čo urobili zle.

Upozorňujete na nezákonnosť, podávate sťažnosti. Aké sú ohlasy na vaše aktivity? Stretávate sa s tým, že sa vás ľudia boja alebo si šuškajú – Pozor na ústa, to je ten mladý Čech?

Povedal by som, že tak to asi je. Moja učiteľka to veľmi dobre povedala v jednom rozhovore, že je dobré sa odo mňa držať ďalej. Skrátka že, je to výhodnejšie, lebo by to eventuálne mohlo spôsobiť nejaké komplikácie a ťažkosti, keď sú so mnou ľudia spojení. Naopak, veľa ľudí mi vyjadruje podporu a hovorí, že to, čo robím, je správne. Že to už chcelo, aby niekto na radnici urobil poriadok a tvrdo išiel po mocnosti, ktorá tomu dlhé roky škodí.

Darí sa vám dosiahnuť tieto ciele?

Asi by to bolo prehnané takto povedať, je na to veľmi skoro. Myslím si, že sa postupne darí tie cesty zametať a chystať k tomu, aby sa dosiahol nejaký cieľ, spravodlivosť a vyrovnanosť. Ide to strašne pomaly a nie je to jednoduchý boj.

Ako tento proces vlastne vyzerá? Predsa, musí to zaberať veľa mimoškolského času. Surfujete po internete a študujete si zákony?

Je to presne tak. Napríklad si poviem, či tu radnica neporušila zákon. No najprv si ten zákon musím otvoriť, a pozrieť sa na nejaké výklady, ktoré k tomu na internete nájdem. A keď nadobudnem dojem, že radnica sa mohla dopustiť napríklad porušenia zákona o obciach, podám podnet na ministerstvo vnútra, aby sa tým začal zodpovedne zaoberať.

Inšpirujete k takejto aktivite aj svojich spolužiakov?

To sa mi asi úplne nedarí, ako by som chcel.Aj keď musím povedať, že sa ich snažím aktivizovať cez také bežné veci, ktoré sa ich v tomto meste týkajú. Napríklad, keď je petícia k územnému plánu, tak im vysvetlím o čo ide, že ide o to, či bude v meste ďalšia obchodná galéria alebo nebude, a môžu to napríklad aj podpísať. To sa snažím na takýchto jednoduchých veciach, ale že by som ich aktivizoval v tom, aby sme spolu hľadali v zákonoch, to úplne nie.

Čo plánujete v najbližších rokoch? Chcete pokračovať aj naďalej v tom, čo robíte?

Dúfam, že budem na vysokej škole. Asi by som chcel študovať politológiu alebo právo. Určite plánujem ďalej verejne pôsobiť, byť verejne činný v nejakých spolkoch, možno politickej strane, ale tých možností je strašne veľa a uvidím, kam ma život zavanie.

 

Autor: DIANA SEMANOVÁ

Komentáre