Dôležitým faktorom je jeho diagnostika.
V tomto období sa v Európe zvýšil výskyt studeného alebo aj suchého zápalu pľúc. Jeho názov indikuje, že sa počas ochorenia nevyskytuje vysoká teplota ani zahlienený kašeľ. Tento bakteriálny zápal pľúc sa na Slovensku objavuje v intervaloch každých niekoľko rokov. Príčinu pravidelného výskytu však vedci nepoznajú.
„Tie, ktoré prebiehajú tak klasicky sú veľmi ľahko rozpoznateľné a tým pádom aj dobre liečiteľné. Horšie je to u zápalov pľúc, ktoré prebiehajú atypicky a tento suchý zápal pľúc patrí k tým atypickým zápalom pľúc. Je to najmä preto, lebo nie je to zápal pľúc, ktorý príde náhle, že by ste náhle začali byť chorí, mali vysoké teploty a podobne. Je to zápal pľúc, ktorému sa hovorí aj walking pneumónia – kráčajúca pneumónia,“ pre Rádio Košice uviedla lekárka Detskej fakultnej nemocnice Anna Feketeová.
Nástup ochorenia prichádza postupne a prejavuje sa nenápadne. Prvotným príznakom môže byť bolesť na hrudníku, kašeľ či únava. Pokiaľ však zápal nie je liečený, môžu vzniknúť vážne komplikácie ako zápal srdcového svalu alebo kĺbov, následky sa môžu vyskytnúť aj na iných orgánoch.
„Ohrozené sú deti, ale paradoxne ohrozené a často to majú aj deti v predškolského a školského veku. V školskom veku je to jedna z najčastejších príčin napríklad zápalov pľúc. Potom sú ohrození ľudia, ktorí majú nejakú inú morbiditu, nejaké iné závažné ochorenie. Starší ľudia, ktorí majú slabšiu imunitu a podobne.“
Dôležitým faktorom je jeho diagnostika. Na studený zápal pľúc zaberá len špecifický typ antibiotik, ktoré sa musia navyše podávať dlhšie, u dospelých niekedy až 21dní.
„Epidémie atypických a mykoplazmových pneumónii sa opakujú každých štyri až osem rokov. A teraz to tak vychádza na to, že teda by to mohla byť väčšia epidémia. Je to ochorenie, ktoré je dlho známe, tieto mykoplazmy pneumónii ako baktérie sú študované dlhodobo. Máme na to liečbu, ktorá je pomerne dobre účinná, ale funguje to vtedy, keď sa na to myslí, pretože bežné antibiotiká nefungujú.“
Regionálny úrad verejného zdravotníctva Košice uviedol, že aktuálne neeviduje žiadne prípady tohto ochorenia. Prevencia je rovnaká ako u iných respiračných ochorení, teda umývanie rúk, dodržiavanie odstupu či nosenie rúšok.