Stúpenci Trumpa zaútočili na Kapitol. Pri násilnostiach zomreli štyri osoby

SvetSpravodajstvo

Polícia v budove zaistila dve bomby.

Kongresmani museli včera (6.1.) prerušiť svoje zasadnutie o potvrdení víťazstva Joea Bidena v prezidentských voľbách. Dôvodom bolo to, že stúpenci dosluhujúceho šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa zaútočili na sídlo Kongresu v hlavnom meste Washington. Veliteľ tamojšej polície Robert Contee potvrdil, že pri incidente zomreli štyri osoby.

Policajti počas potýčok medzi protestujúcimi a svojimi príslušníkmi postrelili do hrudníka ženu, ktorá zomrela po prevoze do nemocnice. Ďalšie osoby utrpeli zranenia. Polícia zadržala 52 osôb, pričom 26 z nich priamo na pôde Kapitolu. V budove zároveň zaistila dve bomby, v sídle republikánov aj demokratov.

Foto
Protest pred budovou Kapitolu / TASR

Stovky priaznivcov Trumpa obklopili budovu Kongresu, strhli barikády pred hlavným vchodom a desiatky z nich vnikli aj dovnútra. Zasadnutie kongresmanov bolo prerušené a budova Kapitolu bola evakuovaná.

Polícia o niekoľko hodín neskôr vyhlásila, že bezpečnosť Kongresu bola opäť zaistená. Vo Washingtone začal platiť zákaz nočného vychádzania. V uliciach zasahovali príslušníci Národnej gardy a federálnej polície. Starostka Washingtonu Muriel Bowserová predĺžila stav núdze v hlavnom meste na nasledujúce dva týždne.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre