Štyria astronauti sa z ISS vrátili na Zem

SvetZaujímavosti

Let trval 18,5 hodiny.

Nad USA dnes dopoludnia preletel návratový modul spoločnosti SpaceX, ktorý dopadol do vôd Mexického zálivu neďaleko Floridy. Na jeho palube boli štyria astronauti zo štyroch rôznych krajín, ktorí sa vrátili na Zem po šesťmesačnej misii na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), pričom let trval 18,5 hodiny.

Návratovú misiu viedla astronautka amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Jasmin Moghbeliová. Na Zem sa vrátil aj Dán Andreas Mogensen, Satoši Furukawa z Japonska a ruský kozmonaut Konstantin Borisov. Na ISS ich minulý týždeň nahradili ďalší kozmonauti, ktorí tam dorazili na palube vesmírnej lode spoločnosti SpaceX.

„Nechali sme vám arašidové maslo a tortily,“ skonštatovala Moghbeliová.

„Už teraz mi chýbate a vďaka za tento veľmi štedrý dar,“ reagovala astronautka NASA Loral O’Hara, ktorá bude na ISS niekoľko týždňov a na Zem sa vráti na palube ruskej vesmírnej lode Sojuz.

Foto
Štyria astronauti pochádzajú zo štyroch rôznych krajín / TASR

Vesmír je jednou z mála zostávajúcich oblastí spolupráce medzi Spojenými štátmi a Ruskom po prepuknutí vojny na Ukrajine. Moghbeliová počas nedeľňajšej (10.3.) rozlúčkovej ceremónie vzdala hold medzinárodnému partnerstvu, ktoré vzniklo po Studenej vojne v 90. rokoch minulého storočia a vydláždilo cestu pre stavbu ISS:

„Je to znamenie toho, čo dokážeme, keď spolupracujeme.“

Pre SpaceX to bola v poradí siedma rutinná misia na ISS, kde vesmírna loď tejto spoločnosti prvýkrát dorazila v roku 2020. NASA začala so SpaceX spolupracovať v rámci svojej snahy o zníženie závislosti na ruských vesmírnych raketách. K ISS začne čoskoro lietať aj firma Boeing, ktorej prvý let s posádkou je naplánovaný na máj.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre