Súčasťou skanzenu vo Svidníku bude aj nový vstupný areál

VýchodSpravodajstvo

Vlani opravili prehnitú strechu.

Slovenské národné múzeum – Múzeum ukrajinskej kultúry (SNM-MUK) vo Svidníku chce po vyše tridsiatich rokoch dokončiť vstupný objekt v skanzene. Ako uviedol riaditeľ SNM-MUK vo Svidníku Jaroslav Džoganík, na budove prehnila strecha, ktorú museli vymeniť: „Pred dvoma rokmi sme dokončili prvú etapu dostavby vstupného areálu do skanzenu. V rámci nej bola skolaudovaná dolná časť, dnes je tam súkromná bezpečnostná služba (SBS). Plánovaná je tam aj miestnosť pre lektorku, teda predaj vstupeniek, reklamných predmetov a podobne. Je tam aj krásna výstavná sieň, kde budeme môcť vystavovať predmety, hlavne predmety z našich depozitárov, lebo máme čo hosťom ukázať.“

Foto
Skanzen vo Svidníku / facebook.com/skanzensvidnik

V hornej časti budovy mala byť podľa pôvodných plánov multifunkčná sála a pracovne pre zamestnancov múzea či kurátorov. „Vzhľadom na to, že nie a nie dostavať vstupný areál, aj v druhej etape, ktorú sme zavŕšili pred rokom, sme museli riešiť najprv havarijný stav strechy, vymeniť komplet drevené šindle za plastové. Verím, že budú mať dlhú životnosť. Zostali nedokončené vnútorné priestory, ale aj parkovisko pred budovou, oplotenie a tak ďalej. Celá budova môže byť sprístupnená až vtedy, keď budú dokončené a skolaudované obe časti, aj horná, ktorá si vyžiada ešte dosť investícií,“ uviedol Džoganík s tým, že vlani nezískali finančné prostriedky na dokončenie areálu.

SNM-MUK sa opäť uchádza o dotáciu od rezortu kultúry, ktorú by použili na dostavbu. „Nepredpokladám, že jednorázovo budú poskytnuté také prostriedky, aby sme mohli dokončiť celú stavbu. Plánovaných je okolo 300-tisíc eur vrátane exteriéru, teda parkoviska, oplotenia, terasy, čiže komplet celej budovy,“ povedal Džoganík. Peniaze im budú pridelené v rámci balíka schváleného pre SNM. Do skanzenu sa po dokončení areálu bude vstupovať zdola. „Doteraz sme boli zvyknutí počas celej jeho existencie, že sme prichádzali zhora a krásne sa pred nami otvárala celá panoráma skanzenu vrátane mesta Svidník. Po dokončení vstupného areálu bude vstup práve zdola, takže návštevníci si budú musieť zvyknúť na iný uhol pohľadu,“ uzavel Džoganík.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre