Súčasťou výstavby Cesty okolo Tatier je aj ďalšch 14 kilometrov cyklotrás

VýchodSpravodajstvo

Štvrtá fáza projektu by mala trvať dva roky.

V kaštieli v Strážkach pri Spišskej Belej sa dnes stretli slovenskí a poľskí partneri, ktorí podpísali zmluvu o štvrtej etape výstavby Cesty okolo Tatier za 5,3 milióna eur, z toho zhruba 4 milióny eur budú z programu Interreg Poľsko – Slovensko 2021 – 2027. Súčasťou projektu aj 14 kilometrov cyklotrás na oboch stranách Tatier.

V Spišskej Belej pribudne nový vyše 4,3-kilometrový úsek zo Ždiaru smerom do Monkovej doliny a tiež trojkilometrová trasa v Štrbe. V Poľsku sa vybuduje sedemkilometrová cyklotrasa, ktorá prepojí Oravu s hlavnou trasou na úseku Chyžné – Jablonka a vznikne aj ďalšia infraštruktúra pre cyklistov. Zároveň sa obnoví vyše storočná železničná stanica v Czarnom Dunajci aj fasáda Ľudového domu v Nižných Lapšoch. V Kacvíne vzniknú špeciálne oddychové zóny.

„Na realizáciu máme 24 mesiacov, čakajú nás ešte verejné obstarávania, ale ja verím, že v lete budúceho roka sa už bude dať jazdiť po nových cyklotrasách,“ povedal predseda Európskeho zoskupenia územnej spolupráce Tatry Štefan Bieľak.

Foto
V kaštieli v Strážkach sa stretli slovenskí a poľskí partneri, ktorí podpísali zmluvu o štvrtej etape výstavby Cesty okolo Tatier / TASR

Primátor Spišskej Belej Peter Zibura spresnil, že na pozemkoch mesta by sa mal spevniť povrch existujúceho chodníka:

Na našich pozemkoch je v súčasnosti vybudovaných už 23 kilometrov trás, množstvo turistov z okolia, ale aj zo zahraničia si to veľmi pochvaľuje. Už teraz sú atrakciou a majú aj veľký potenciál do budúcna.“

Približne 600-tisíc ľudí ročne využíva 170 kilometrov prevažne asfaltových cyklotrás. Na poľskej strane je hotový celý hlavný úsek a budujú sa vedľajšie trasy a doplnková infraštruktúra. Predovšetkým na Liptove a Orave pribudne 80 kilometrov chodníkov.

„Už teraz sa pripravujeme na piatu etapu projektu, nová výzva by mala vyjsť na jeseň a predpokladáme, že by sa do nej mohli zapojiť samosprávy práve z týchto dvoch regiónov. Už pripravené sú na to mestá ako Dolný Kubín, Trstená či Liptovský Mikuláš. Malo by sa uskutočniť aj stretnutie s vedením Žilinského samosprávneho kraja, ktorý by menším obciam mohol podať pomocnú ruku a vstúpiť do projektu aktívnejšie,“ doplnil Bieľak s tým, že cieľom projektu je vytvoriť vyše 250 kilometrov dlhý okruh cyklistických, lyžiarskych a bežkárskych trás okolo Tatier.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre