Súd odsúdil Lorenza a Kalmusa za poškodenie busty

VýchodSpravodajstvo

Obaja obžalovaní sa odvolali.

Súd vo Svidníku dnes (5.12.) odsúdil aktivistov Petra Kalmusa a Ľuboša Lorenza za poškodenie busty komunistického funkcionára Vasiľa Biľaka v Krajnej Bystrej. Súd oboch uznal vinnými, pričom im udelili dvojmesačný podmienečný trest. Rovnako musia uhradiť škodu 80 eur. Obaja obžalovaní sa odvolali.

„Niečo také, ako sa udialo, som očakával, my sa, samozrejme, odvoláme, nie je rozsudok právoplatný, je to smutné, že sa nepozerá na zákon o protiprávnosti komunistického režimu a takisto na trestný zákon, ktorý zakazuje propagáciu takýchto režimov a spochybňovania ich zločinov a tak ďalej,“ povedal Lorenz po vyhlásení rozsudku.

Foto
Súd vo Svidníku dnes odsúdil Ľuboša Lorenza za poškodenie busty komunistického funkcionára Vasiľa Biľaka v Krajnej Bystrej

Rovnako sa odvolali aj poškodení. Komunistická strana žiadala ako náhradu škody 1 600 eur. V obci Krajná Bystrá odhalili pomník Biľakovi vo februári 2015. Len niekoľko hodín po odhalení bol potretý červenou farbou. K činu sa prihlásili výtvarníci Kalmus a Lorenz. Komunistická strana Slovenska sa vtedy obhajovala, že chcela vzdať len úctu človeku, ktorý sa v obci narodil.  

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre