Súd so zbitými Rómami v Moldave je zatiaľ bez výsledkov

VýchodSpravodajstvo

Zo svedkov údajnej neadekvátnej razie sa stali obvinení z krivej výpovede.

Pôvodne svedkovia policajnej razie, počas ktorej mali policajti použiť na Rómov v Moldave nad Bodvou neprimerané násilie a dehonestujúce nadávky, čelia obvineniu z krivej výpovede voči policajtom. Pred Okresný súd Košice 1 sa dnes (12.3.) postavili dvaja zo šiestich obžalovaných svedkov. Na pojednávaní so zbitými Rómami z Moldavy nad Bodvou prišla aj ombudsmanka Mária Patakyová.  Prípad je sledovaný kanceláriou verejného ochrancu práv od roku 2013. Podľa Márie Patakyovej budú tieto prípady pravdepodobne posudzované ešte aj vyššími súdmi.

„Zo svedkov sa stávajú obžalovaní. Je to situácia, kedy môže ísť aj o prípad, keď má druhá strana odradiť svedkov od uplatnenia práva. Ja ale predpokladám, že verdikt súdu potvrdí priebeh razie tak, ako sa skutočne stal,“ povedala ombudsmanka. Patakyová potvrdila, že bude naďalej sledovať pokračovanie prípadu.

Foto
Pred súd sa postavili dvaja zo šiestich obžalovaných svedkov / KOŠICE ONLINE

Jeden z obžalovaných, Milan Hudák vypovedal za pomoci tlmočníka z maďarčiny, keďže slovenčina nie je jeho rodný jazyk. Dožadoval sa takisto preloženia celého spisu prekladateľom. Obhajca Roman Kvasnica uviedol, že rozumieť jazyku a dokázať sa obhájiť v jazyku, ktorý nie je váš rodný, sú dve rôzne veci. Dodal, že obžalovaný pozná len základy slovenčiny.

V prípade ďalšieho obvineného, Rolanda Danča boli prečítané dôkazy, podľa ktorých Rómovia mali zranenia z predchádzajúcich nehôd. Takisto boli prečítané aj lekárske správy, ktoré tvrdili, že údajne zbití Rómovia nepotrebovali rozsiahlejšie ošetrenie. Obhajca Kvasnica navrhol zaradiť medzi dôkazy dva audiovizuálne dôkazy, ktoré by mali zmeniť chod prípadu. Ani v jedom prípade nepadol verdikt a budú pokračovať v máji.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre