Súd v kauze zmenky rozhodne o pokračovaní v dokazovaní alebo pristúpení k záverečným rečiam

SlovenskoSpravodajstvo

Rusko označil proces za tendenčný.

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) dnes (11.2.) prerušil pojednávanie v kauze falšovania miliónových zmeniek televízie Markíza. Súd si chce nechať čas na dlhšiu poradu, kým rozhodne o pokračovaní v dokazovaní alebo pristúpení k záverečným rečiam. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta už nemá žiadne návrhy na dokazovanie. Podľa jeho názoru sa môže pristúpiť k záverečným rečiam.

Obhajoba obžalovaného Mariana Kočnera žiada ďalšie skúmanie podpisov spoluobžalovaného Pavla Ruska, tiež aj konfrontácie viacerých svedkov či vypočutie nových. Obhajoba by zároveň chcela testovať metódy znalkyne, ktorá skúmala podpisy Ruska.

Splnomocnenec Markízy Daniel Lipšic tiež podporuje skončenie dokazovania: „Domnievame sa, že skutkový stav bol preukázaný mimo dôvodnú pochybnosť svedeckými a znaleckými výpoveďami. Navrhujeme, aby súd odmietol tieto dôkazy vykonať.“

Foto
Marian Kočner / TASR

Bývalý televízny riaditeľ a exminister hospodárstva Rusko odišiel z dnešného pojednávania po tom, čo senát ŠTS schválil jeho žiadosť o konanie v neprítomnosti. Rusko označil proces za tendenčný. Kočner sa niekoľko hodín vyjadroval k svedeckým výpovediam, pri ktorých nebol prítomný. Predseda senátu Emil Klemanič ho vyzval, aby sa neopakoval vo svojich výpovediach.

Kočner reagoval na výpovede bývalých riaditeľov a účtovníkov Markízy. Zároveň zopakoval, že počas kauzy Gamatex obsadil Markízu bez použitia násilia a zbraní, pričom viacerí bývalí redaktori televízie či exriaditeľ Vladimír Repčík tvrdia opak. Obžalovaný označil jeho výpoveď, ako aj bývalej členky Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie Anny Hausknotzovej za klamstvo.

Hausknotzová v júli minulého roka vypovedala, že Kočner získal pohľadávku, na základe ktorej obsadil Markízu, od Siloša Pohanku násilným spôsobom: „Ľahko sa vám podpisuje, keď máte pištoľ pri hlave,“ priblížila údajné slová Pohanku, ktorý pred rokmi zomrel. Kočner to odmieta s tým, že pohľadávku získal až v roku 1997, zatiaľ čo Hausknotzová mala hovoriť o rokoch 1995, respektíve 1996.

 

Zdroj: TASR


 

Komentáre