Súdna mapa prinesie zmeny aj pre východné Slovensko

VýchodSpravodajstvo

Okrem iného neráta so štyrmi okresnými súdmi, pričom jedným z nich je aj ten v Kežmarku.

Reforma súdnictva z dielne ministerstva spravodlivosti rozdeľuje nielen odbornú verejnosť, ale aj koalíciu. Jej cieľom je vytvoriť priestor na zväčšenie obvodov či umožniť náhodný výber sudcov, ktorí by sa špecializovali na konkrétne právne agendy.

„Súdna mapa by mala vytvoriť priestor pre každého sudcu, aby mohol pracovať vo vybranej hlavnej agende a v tej mal možnosť byť naozaj odborníkom. Tie hlavné agendy, pre ktoré je uspôsobená súdna mapa, si vybrali sami sudcovia. Je to agenda tzv. civilná, tzv. obchodná, tzv. trestno-právna a aj rodinná agenda,“ vysvetlila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Na Slovensku by vznikli aj mestské súdy, a to v Bratislave a v Košiciach. Hlavnou myšlienkou je sústrediť všetkých sudcov pod jednu strechu a zároveň ich rovnomerne zaťažiť. V Košiciach tak spoja tri okresné súdy do mestského. Anna Pančurová z Krajského súdu v Košiciach pre Rádio Košice uviedla, že so zmenou nesúhlasia, pretože krajský súd by existoval už len v Prešove. Košický krajský súd pritom sídli v objekte, ktorý je prepojený s ústavom na výkon väzby, čo zjednodušuje presun obvinených na trestné pojednávania. Vyše 50 sudcov sa tak obáva o stratu miesta a náročnosti cestovať do šarišskej metropoly. Mnohí avizujú radšej zmenu zamestnania.

Foto
Zamestnanci súdov protestovali proti súdnej mape / TASR

Reforma by sa výrazne dotkla tiež Krajského súdu v Prešove, čo nám potvrdila jeho hovorkyňa Ivana Petrufová:

„Pre Krajský súd v Prešove systémová zmena tzv. súdnej mapy predpokladá posilnenie jeho pozície odvolacieho súdu. Prinesie Krajskému súdu v Prešove zväčšenie územného obvodu a s tým spojené spravovanie prislúchajúcich súdnych oddelení spracúvajúcich väčšie množstvo agendy. Implementácia súdnej mapy do justičnej praxe bude veľmi náročný a komplikovaný proces, do ktorého je potrebné pojať komplexne technické, organizačné, finančné a personálne nastavenie súdov s ohľadom na vážnosť dôsledkov zmeny najmä vo vzťahu k občanom a tiež k sudcom, justičným zamestnancom.“

Nová súdna mapa neráta so štyrmi okresnými súdmi, pričom jedným z nich je aj ten v Kežmarku.

„Zrušením Okresného súdu Kežmarok a ďalších troch okresných súdov nedôjde k naplneniu avizovaného zmyslu reformy za aktuálneho stavu a najmä nie je zrejmé, na základe akých kritérií má k zrušeniu súdov dôjsť. Okresný súd Kežmarok s počtom 47 pracovníkov sídli v centre mesta Kežmarok v zrekonštruovanej budove a jeho územný obvod zahŕňa 41 miest a obcí. Je zabezpečený personálne, organizačne i technicky na požadovanej úrovni,“ doplnila Petrufová.

Primátor Kežmarku Ján Ferenčák zmenu hodnotí ako neopodstatnenú a neodôvodnenú:

V tomto roku Okresný súd Kežmarok rozhodol vo viac ako 2100 veciach vo všetkých agendách a vo výške nápadu na jedného sudcu zo všetkých 54 okresných súdov je na 21. mieste v Slovenskej republike. V okrese máme napriek tomu aj najväčšiu rómsku populáciu v rámci Slovenska, čo má obrovský vplyv na skladbu a výšku nápadu v trestnej agende.“

Sudcovia tak majú s rómskou komunitou dlhoročné skúsenosti. Akékoľvek rušenie okresných súdov by podľa Ferenčáka prinieslo len chaos či odchod odborníkov. V prípade, že parlament schváli túto reformu, vstúpi do platnosti na začiatku roka 2023.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre