Súdna rada má nového predsedu

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 16.45 hod.

Členovia Súdnej rady na dnešnom zasadnutí volili svojho predsedu, ktorým sa stal bývalý predseda Ústavného súdu Slovenskej republiky Ján Mazák. Za jeho zvolenie hlasovalo 13 členov zo 16 prítomných. Mazák vo funkcii nahradil Lenku Praženkovú, ktorá pred pár dňami rezignovala z postu.

Mazák sa chce vo svojej funkcii venovať tomu, čo je na Súdnej rade nevybavené, nerozhodnuté a zameškané. Zároveň sa plánuje sústrediť aj na požiadavky krajských a okresných súdov, Najvyššieho súdu a ministerky spravodlivosti.

Nový predseda chce zistiť, v akom stave je agenda, roztriediť ju, v krátkej dobe vybaviť a nabehnúť na bežný režim rady:

„Súdna rada je pod veľkým tlakom a okrem bežných kompetencií sa musí zaoberať tým, čo sa deje v justícii s osobitným sústredením sa na kriminálne a negatívne javy a niektorých, ktorí sú vo väzbe, niektorí sú stíhaní alebo podozrievaní.“

Mazák zdôraznil, že chce všetko robiť inak ako jeho predchodkyňa:

„Budem sa usilovať o to, aby celá Súdna rada Slovenskej republiky pracovala a aby som bol skutočne moderátor a koordinátor,“ povedal Mazák s tým, že Súdnej rade chce ponúknuť riešenia, návrhy či podnety na legislatívu.

Bývalá hlava Ústavného súdu sa pokúsi presunúť organizačnú administratívu na seba, pričom členov bude zapájať len do rozhodovacích procesov alebo do toho, čo si budú želať. Tiež uvažuje o novom rokovacom poriadku. Chce, aby tam bolo obmedzenie, ktoré bude brániť tomu, aby sa na zasadnutiach rozprávalo o veciach, ktoré nesúvisia s predmetom konania.

Foto
Ján Mazák / TASR

Najnáročnejšou výzvou pre Mazáka sú opatrenia na zvýšenie dôveryhodnosti súdnictva. Ako doplnil nový predseda Súdnej rady, bude dbať na záujmy členov a členiek Súdnej rady, na ich nezávislosť a nestrannosť a bude ich chrániť:

„Presvedčím ich, že žiť v prostredí, ktoré je naozaj nestranné, nepodlieha žiadnym tlakom, nepodlieha túžbe zavďačiť sa mocným a bohatým, je úplne komfortné.“

Mazák doplnil, že v prípade, ak by mu sudcovia a sudkyne nedôverovali, tak sa vzdá funkcie. Taktiež plánuje úzko spolupracovať so Združením pre otvorenú justíciu.

Bývalého predsedu Ústavného súdu navrhli nominanti zo všetkých zložiek moci, teda členovia Súdnej rady volení sudcami, parlamentom a vymenovaní vládou a prezidentkou. Pod návrh sa podpísali Elena Berthotyová, Alena Svetlovská, Juraj Kliment a Miloš Kolek. Mazák v minulosti pôsobil aj ako radca bývalého prezidenta Andreja Kisku.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre