Súdna rada nezvolila predsedníčku Najvyššieho súdu

SlovenskoSpravodajstvo

Ďalšia voľba sa uskutoční najskôr po 45 dňoch a najneskôr do 120 dní.

Súdna rada na svojom včerajšom (9.9.) mimoriadnom zasadnutí ani v druhom kole nezvolila novú predsedníčku Najvyššieho súdu Slovenskej republiky (NS SR). Do druhého kola postúpili sudkyne Jana Bajánková a Soňa Mesiarkinová. Ani jedna z nich však nezískala nadpolovičnú väčšinu hlasov osemnástich členov Súdnej rady. Podobne ako v prvom kole, platných hlasovacích lístkov bolo odovzdaných len sedemnásť. Obe voľby boli tajné.

Foto
Jana Bajánková získala deväť hlasov / TASR

Za Bajánkovú hlasovalo deväť členov, proti boli dvaja a zdržali sa šiesti členovia Súdnej rady. Za Mesiarkinovú hlasovalo sedem, proti boli dvaja a zdržali sa ôsmi. Ďalšia voľba sa uskutoční najskôr po 45 dňoch a najneskôr do 120 dní.  Bajánková v prvom kole získala osem hlasov, proti boli dvaja, zdržali sa siedmi. Za Ivettu Macejkovú hlasoval len jeden člen Súdnej rady, proti boli piati a zdržali sa jedenásti. Za Mesiarkinovú hlasovalo sedem členov, proti boli dvaja a zdržali sa ôsmi členovia Súdnej rady.

Štefan Harabin sa nezúčastnil verejného vypočutia a nehlasoval za neho ani jeden člen Súdnej rady. Proti jeho zvoleniu boli štrnásti a zdržali sa traja. Napriek tomu, že Harabin stiahol svoju kandidatúru na post predsedu NS SR, Súdnej rade nezaslal svoje písomné stanovisko. Mimoriadne zasadnutie Súdnej rady, vrátane verejného vypočutia troch kandidátok a dvoch tajných volieb trvalo takmer osem hodín.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre