Supercela v Košiciach zaplavila cesty aj areál nemocnice

KošiceSpravodajstvo

Sprevádzali ju krúpy aj silný vietor.

Metropolu východu a okolie včera (6.6.) zasiahla supercelárna búrka. Potvrdil to meteorológ Štefan Dlhoš, ktorý uviedol, že so sebou priniesla aj intenzívne zrážky:

„Napríklad na Kojšovskej Holi za desať minúť spadlo až 36 milimetrov zrážok. To sú naozaj veľmi intenzívne zrážky za krátku dobu. Aj v samotných Košiciach sa vyskytol intenzívny dážď, aj keď v našich staniciach sme nejaké vysoké úhrny nezaznamenali, pretože tie intenzívne zrážky boli skôr v centrálnej časti, kde nemáme nejakú stanicu. Vyskytli sa tam aj krúpy, väčšinou s priemerom okolo dvoch centimetrov. Naozaj to mohlo byť na niektorých miestach pomerne nepríjemné.“

Na niektorých miestach búrku sprevádzal silný vietor.

Táto búrka v podstate nebola úplne klasická, môžeme ju nazvať supercelárna, pretože jej výstupný prúd jednoznačne rotoval a preto sa tam vyskytli aj tie krúpy, ktoré boli na niektorých miestach aj väčšie ako dva centimetre a bolo to sprevádzané aj intenzívnym lejakom a zosilnením vetra,“ doplnil meteorológ.

Foto
Búrku sprevádzali veľké krúpy / UNLP

Hasiči v Košickom kraji evidujú v súvislosti s búrkou desiatky výjazdov. Zaznamenali niekoľko zaplavených pivníc, spadnutých stromov, ako aj spadnuté elektrické vedenie, zásahy sa týkali najmä Košíc a jeho okolia. Voda zaplavila do niekoľkých minút aj cesty a koľajnice.

„Včera v čase cca 16.30 hod. sme vplyvom poveternostných podmienok evidovali neprejazdnú výhybku na kruhovom objazde Moldavská, v následku čoho boli zdržané tri električkové linky cca 25 minút. Autobusy MHD aktuálne premávajú bez obmedzení, zároveň v prípade potreby sú naši kolegovia z údržby tratí v pohotovosti,“ uviedla hovorkyňa Dopravného podniku mesta Košice Vladimíra Bujňáková.

Voda po ľadovej smršti zaliala aj areál starej nemocnice na Rastislavovej ulici.

„Vzhľadom na hustotu zelene v nemocničnom parku čistíme komunikácie od zvyškov popadaného lístia a menších konárov. Vzhľadom na vysoký vek budov nám do niektorých priestorov natiekla voda. Tieto národné kultúrne pamiatky si vyžadujú opravu a táto prietrž nám to len potvrdila. Plnenie potrieb údržby, rekonštrukcie a inovácií si však vyžaduje neustále investície presahujúce možnosti financovania vlastnými zdrojmi,“ informovala hovorkyňa nemocnice Ladislava Šustová.

Ako dodala, na obnovu budov majú pripravených niekoľko projektov, o ktorých je ministerstvo zdravotníctva informované:

„Tieto projekty sa zameriavajú aj na radikálnu obnovu a modernizáciu našich budov, vrátane 100-ročných pavilónov. Na to, aké sú šance na realizáciu našich plánov, vie odpovedať jedine riadiaci orgán, ak sa však takáto možnosť naskytne, sme pripravení ju využiť v plnej miere spôsobom, ktorý zaručí úspešnosť realizácie.“

S otázkami sme sa obrátili aj na magistrát, a to napríklad v súvislosti s čistením ciest po prívalovom daždi, nefunkčných kanalizáciách, či nevhodne naprojektovanými MHD zastávkami, ktoré ľudí pri takýchto supercelách neochránia. Odpovede sme však nedostali.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre