Švajčiarsko zdolalo Kamerun gólom kamerunského rodáka Embola, rekordný Ronaldo, víťazný vstup Brazílie

SvetŠport

Futbalisti Švajčiarska vyhrali v štvrtkovom prvom zápase G-skupiny na MS v Katare s Kamerunom 1:0. Jediný gól zápasu hraného v Al Wakre strelil kamerunský rodák obliekajúci dres Švajčiarska Breel Embolo.

Strelec gólu Embolo a Jean-Charles Castelletto z Kamerunu / TASR

G-skupina - 1. kolo:
      Švajčiarsko – Kamerun 1:0 (0:0)
      Góly: 48. Embolo. Rozhodovali: Telle – Brailovsky, Chade (všetci Arg.), ŽK: Elvedi, Akanji - Fai, 39.089 divákov
      Švajčiarsko: Sommer – Rodriguez (90. Cömert), Elvedi, Akanji, Widmer – Freuler, Xhaka, Sow (72. Frei) – Vargas (81. Rieder), Embolo (72. Seferovič), Shaqiri (72. Okafor)
      Kamerun: Onana – Tolo, N´Koulou, Castelletto, Fai – Oum Gouet, Hongla (68. Ondoua), Anguissa – Toko Ekambi (74. Nkoudou), Chupo-Moting (74. Aboubakar), Mbeumo (81. Ngamaleu)

Nebezpečnejší v prvom polčase boli Kamerunčania. Už v 10. minúte ukázal africký tím svoju dominantnú stránku, ktorou je dobrý pohyb. Výbornú loptu do priestoru dostal rýchlonohý Mbeumo, ktorého strelu brankár Sommer vyrazil iba pred skúseného zakončovateľa Toka Ekambiho, ten však mieril nad švajčiarsku bránu. O štyri minúty si Chupo-Moting odsledoval váhavé počínanie dvojice Akanji – Elvedi, ktorí loptu stratili a kamerunský útočník sa rútil sám na bránu. Opäť musel Helvétov zachraňovať Sommer. Švajčiari nedokázali reagovať na húževnatých hráčov Kamerunu a po polhodine hry bol pred švajčiarskou bránou znovu stav ohrozenia. Švajčiari však mali šťastie, že strela Honglu nemala potrebnú razanciu. Následne odvrátil Widmer v poslednej chvíli prízemný center Faia pred nabiehajúcim Toko Ekambim. Švajčiari sa prvýkrát pripomenuli v prvej minúte nadstaveného času, keď po rohovom kope vyskočil najvyššie Akanji, ale loptu netrafil ideálne, a tak mierila mimo tri žrde.
      Na začiatku druhého dejstva si švajčiarski hráči výborne pripravili prechodovú fázu a loptu na pravom krídle dostal do rozhodenej obrany Shaqiri. Ten adresoval spätnú prihrávku na hranicu malého vápna a kamerunský rodák obliekajúci dres Švajčiarska Breel Embolo otvoril skóre. V úcte k svojej rodnej krajine gól neslávil. Kamerunčania si v 66. minúte znovu nedali pozor na nábeh hráča z druhej vlny, Vargasov pokus však výborne zneškodnil brankár Onana. Kamerun už následne nedokázal nadviazať na aktívnu hru z prvého polčasu. Na záverečnú štvrťhodinu ešte posilnil ofenzívu afrického tímu skúsený Aboubakar, ani ten sa však už nedostal do žiadnej vyloženej príležitosti a nezabránil tak prehre Kamerunu.

Rigobert Song, tréner Kamerunu: "Cítime sklamanie, chceli sme viac, ale futbal na tejto úrovni rozhodujú malé detaily. Nastalo krátke poľavenie z našej strany a dostali sme gól. Všetko je ešte možné, stále máme k dispozícii dva zápasy, ale už si nemôžeme dovoliť zaváhať."
Murat Yakin, tréner Švajčiarska: "Embolovi som povedal, že priateľstvo je do začiatku zápasu, potom sú Kamerunčania jeho súperi. Futbal píše aj takéto príbehy."
Breel Embolo, útočník Švajčiarska: "Som hrdý, že som dal prvý gól tímu na šampionáte. Trochu ma mrzí, že to bolo proti Kamerunu, kde som sa narodil a mám tam rodinu."

Hwang In-beom pri streleckom pokuse / TASR

V zápase Uruguaj - Kórea bez strely na bránku

Futbalisti Uruguaja remizovali s Kórejskou republikou 0:0. Oba tímy vystrelili v zápase spolu pätnásťkrát, do priestoru bránky však nemieril ani jeden pokus.

Na druhý zápas H-skupiny nastúpili o 17.00 SEČ. Portugalsko a Ghana. Uruguaj sa stretne v pondelok 28. novembra o 20.00 s Portugalskom. Kórejčania si v ten istý deň o 14.00 zmerajú sily s Ghanou.

H-skupina – 1. kolo:
      Uruguaj – Kórejská republika 0:0 (0:0)
      Rozhodovali: Turpin – Danos, Gringore (všetci Fr.), ŽK: Caceres - Cho Gue-sung, 41.663 divákov
      Uruguaj: Rochet – Olivera (79. Vina), Godin, Gimenez, Caceres – Vecino (78. De La Cruz), Bentancur, Valverde – Nunez, Suarez (64. Cavani), Pellistri (88. Varela)
      Kórejská republika: Kim Seung-gyu – Kim Jin-su, Kim Young-gwon, Kim Min-jae, Kim Moon-hwan – Jung Woo-young, Hwang In-boem – Na Sang-ho (74. Lee Kang-in), Lee Jae-sung (74. Son Jun-ho), Son Heung-min – Hwang Ui-jo (74. Cho Gue-sung)

Úvodná štvrťhodina zápasu sa niesla v znamení vysokého tempa, najmä zo strany Kórejčanov. Pramenilo z toho však veľa nepresností a medzihra viazla. Prvý sa dostal do nebezpečnej pozície v 19. minúte Uruguajčan Valverde, ktorý si nabehol na dlhý pas, ale z ťažkej pozície mieril nad Kimovu bránu. V 27. minúte to Kórejčania prehnali s pressingom a Uruguaj vyrazil do otvorenej obrany, avšak rýchlu kontru štyroch proti trom zahatal veľmi zlou prihrávkou Olivera. Na opačnej strane mal v 33. minúte veľkú príležitosť otvoriť skóre nikým nekrytý Hwang Ui-jo, ktorý však nezužitkoval presnú spätnú prihrávku od Kim Moon-hwana. V 43. minúte bol blízko gólu Uruguaj, keď si dobre načasoval výskok pri rohovom kope kapitán Godin, ale Kórejčanov zachránila pravá žrď.
      Od druhého polčasu bolo cítiť, že ani jeden  z tímov nechcel urobiť veľkú chybu, z ktorej by pramenil dôležitý gól. V 63. minúte sa ocitol v jednej z mála nádejných pozícií uruguajský útočník Nunez, ale v súboji 1 na 1 sa kľučkou vytlačil mimo palebnú pozíciu. V poslednej polhodine mali viac z hry Juhoameričania, ktorí mali loptu častejšie na kopačkách a snažili sa hľadať voľné priestory v kórejskej defenzíve. Osud do vlastných rúk chcel vziať v 90. minúte Valverde, ktorého ďalekonosná prudká strela opečiatkovala pravú žrď Kimovej brány. Následne na opačnej strane chyboval pri rozohrávke brankár Rochet, ale Son jeho zaváhanie nepotrestal a zápas sa skončil bez gólov.

Diego Alonso, tréner Uruguaja: "Prvý polčas, najmä prvých 20 minút, sme sa trápili a nedokázali im zobrať loptu. Bolo však dobré, že sme sa potom dokázali prispôsobiť a v druhom polčase sme dominovali. Základná zostava bola postavená na ofenzívnych hráčoch. Chýbala nám presnosť, aby sme si vytvorili viac šancí, kombinovali sme menej ako zvyčajne."
Paolo Bento, tréner Kórejskej republiky: "Bol to z našej strany veľmi dobrý zápas, v prvom polčase sme boli lepší, mali sme veľa momentov, keď sme kontrolovali zápas. Po zmene strán sme nehrali najlepšie, bolo cítiť kvalitu súpera, ale aj napriek tomu sme si počínali dobre."
Diego Godin, kapitán Uruguaja: "Na takomto turnaji nie je čas na výčitky, musíme myslieť na ďalší zápas.  Musíme zlepšiť veci, ktoré sa dajú. Máme hráčov, ktorí vedia dať do hry oveľa viac."
Son Heung-min, krídelník Kórejskej republiky: "Bol to môj prvý zápas po troch týždňoch, spoluhráči mi veľmi pomohli. Ešte nás čakajú dva zápasy a pokúsime sa byť lepší. Je príliš skoro hovoriť o postupe, musíme dať do toho všetko v nasledujúcich dvoch zápasoch, aby sme sa tam dostali. Ghana je veľmi silný tím, ale ako kapitán budem pripravený dať do toho všetko."

Radosť hráčov Portugalska po góle Joao Felixa / TASR

Portugalsko - Ghana 3:2 - rekordný Ronaldo

Portugalčania majú za sebou víťazný vstup do MS v Katare. Vo štvrtkovom zápase H-skupiny v Dauhe zdolali reprezentáciu Ghany 3:2, strelecky sa v ich drese presadili Cristiano Ronaldo, Joao Felix a Rafael Leao.

Ronaldo sa stal prvý hráčom v histórii, ktorý zaznamenal gól na piatich rôznych svetových šampionátoch. V prvom stretnutí "háčka" medzi Uruguajom a Kórejskou republikou sa zrodila remíza 0:0.

Portugalsko si v ďalšom zápase v pondelok 28. novembra o 20.00 SEČ zmeria sily s Uruguajom, o 14.00 SEČ nastúpi Ghana proti Kórejskej republike.

H-skupina - 1. kolo:
      Portugalsko - Ghana 3:2 (0:0)
      Góly: 65. Ronaldo (z 11 m), 78. Joao Felix, 80. Leao - 73. A. Ayew, 89. Bukari. ŽK: Pereira, Fernandes - Kudus, A. Ayew, Seidu, Williams. Rozhodovali: Elfath - Atkins, Parker (všetci USA), 42.662 divákov.
      Portugalsko: Costa - Cancelo, Dias, Pereira, Guerreiro - Neves (77. Leao) - B. Silva (88. Palhinha), Fernandes - Otavio (56. Carvalho), Ronaldo (88. Ramos), Joao Felix (88. Joao Mario)
      Ghana: Ati-Zigi - Seidu (66. Lamptey), Djiku, Amartey, Salisu (90.+2 Semenyo), Baba - Kudus (77. Bukari), Partey, Abdul Samed (90.+2 Kyereh), A. Ayew (77. J. Ayew) - Williams

Africký tím vyrukoval na favorita s defenzívnou taktikou, ktorá v prvom polčase slávila úspech. Cez päťčlenný obranný val Ghany sa podarilo dostať v 10. minúte Ronaldovi, po šikovnej kolmici si však v rozhodujúcej chvíli nespracoval loptu ideálne a Ati-Zigiho neprekonal. Už o chvíľu sa portugalský kapitán ocitol v ďalšej dobrej šanci, jeho hlavička po rohu nebola presná. Okrem týchto dvoch zábleskov portugalský tím v prvom polčase nenadchol, jeho hre chýbalo tempo a moment prekvapenia. Ghane taktické zámery vychádzali a na bezgólovom priebehu nič nezmenila ani situácia po polhodine hry. Ronaldo síce do tretice dokázal rozvlniť sieť, lenže predtým v šestnástke odtlačil súperovho obrancu a rozhodca gól neuznal.

Ghana sa po prestávke začala viac vysúvať dopredu, prvoradá však bola bezchybná defenzíva. V 55. minúte vypálil Kudus tesne vedľa ľavej žrde, bola to vôbec prvá ofenzívna hrozba Ghany v zápase. Portugalci pokračovali v letargickom a stereotypnom ofenzívnom výkone z prvého polčasu. Až prišla lopta na Ronalda do pokutového územia a nedovolený zákrok Salisua, po ktorom rozhodca ukázal na biely bod. Ronaldo jedenástku premenil a stal sa prvým hráčom v histórii, ktorý sa strelecky presadil na piatich svetových šampionátoch - 1:0. Ghane sa rýchlo podarilo vyrovnať, keď Kudusovu spätnú prihrávku aj s dávkou šťastia upratal do siete A. Ayew - 1:1. Nerozhodný stav však dlho nevydržal. Joao Felix dostal od Fernandesa kolmú prihrávku za chrbát ghanskej obrany a prekonal vybiehajúceho brankára súpera - 2:1. Rozhodená Ghana inkasovala opäť už o dve minúty neskôr, na konci rýchlej kontry bol striedajúci Leao - 3:1. Gólostroj sa nezastavil, Ghana tesne pred koncom strelila kontaktný gól zásluhou Bukariho - 3:2. Záver sľuboval drámu, ale Ghane sa už v deväťminútovom nadstavení nepodarilo vyrovnať.

Rúben Neves, stredopoliar Portugalska: "Je veľmi dôležité začať šampionát víťazstvom. Na tomto fóre nie je žiadny zápas ľahký a dnešný s Ghanou to iba potvrdil. Museli sme vydať maximum, aby sme uspeli. Prvý polčas sme mali hru pod kontrolou, v druhom bol tlak Ghany väčší a naša hra mala ďaleko od optima. Musíme byť pragmatickejší."
Raphael Guerreiro, obranca Portugalska: "Záver zápasu bol plný nervov, ale zvládli sme to. Sme radi za tri body, výsledkovo nám vstup do MS vyšiel. Herne to nebolo ono, je priestor na zlepšovanie. Už sa sústredíme na zápas proti Uruguaju."
Otto Addo, tréner Ghany (o jedenástkovom verdikte): "Neviem, čo si o tom mám myslieť. Videorozhodcovia pravdepodobne spali. Je šialené, že sa na tú situáciu ani nepozreli. Myslím si, že nás poškodili, jedenástka sa nemala kopať. Po zápase som sa o nej chcel s rozhodcom porozprávať, ale nebolo mi to umožnené."

tabuľka:
      1. Portugalsko  1 1 0 0 3:2 3
      2. Uruguaj      1 0 1 0 0:0 1
      Kór. rep.       1 0 1 0 0:0 1
      4. Ghana        1 0 0 1 2:3 0

Brazílsky futbalista Neymar (uprostred) a srbskí hráči Andrija Živkovič (vpravo) a Saša Lukič (vľavo) bojujú o loptu / TASR

Triumf Brazílie vystrieľal Richarlison

Brazílski futbalisti zvíťazili nad Srbskom 2:0. Jeden z najväčších favoritov šampionátu má vďaka dvom gólom Richarlisona na konte tri body rovnako ako Švajčiarsko, ktoré v prvom zápase "géčka" zdolalo Kamerun 1:0.

Duely druhého kola v tejto vetve sa hrajú v pondelok, o 11.00 SEČ nastúpi Kamerun proti Srbsku a o 17.00 SEČ sa Brazília stretne so Švajčiarskom.

Brazília - Srbsko 2:0 (0:0)
      Góly: 62. a 73. Richarlison. ŽK: Pavlovič, Gudelj, Lukič (všetci Srb.). Rozhodovali: Faghani - Mansouri, Abolfazli (všetci Irán), 88.103 divákov.
      Brazília: Alisson - Danilo, Silva, Marquinhos, Alex Sandro - Paqueta (75. Fred), Casemiro, Neymar (79. Antony) - Raphinha (87. Martinelli), Richarlison (79. Gabriel Jesus), Vinicius Junior (76. Rodrygo)
      Srbsko: V. Milinkovič-Savič - Milenkovič, Veljkovič, Pavlovič - Živkovič (57. Radonjič), Lukič (66. Lazovič), Gudelj (57. Ilič), Mladenovič (66. Vlahovič) - Tadič, Mitrovič (83. Maksimovič), S. Milinkovič-Savič

Srbi začali nebojácne, ich tvrdosť v osobných súbojoch robila technickým Brazílčanom značnú chvíľu problémy. Bezgólové skóre sa snažil zmeniť Neymar, jeho rafinovaný pokus z rohu v 14. minúte však srbský brankár vyškriabal spod brvna. Postupom času sa začala čoraz viac prejavovať individuálna kvalita "kanárikov". V 27. minúte sa takmer dostal do veľkej príležitosti Vinicius Junior, ale V. Milinkovič-Savič dobre čítal hru a loptu pred ním vypichol. V 35. minúte sa po narážačke s Paquetom ocitol v dobrej pozícii Raphinha, ale koncovku nezvládol a srbský brankár nemal s jeho pokusom veľa práce. Následne sa opäť nepresadil Vinicius Junior, keď ho stihol dostúpiť Milenkovič.
      Hneď v úvode druhého polčasu spravili Srbi chybu v rozohrávke, ale Raphinha zoči-voči brankárovi neuspel. Brazília stupňovala prevahu, v 55. minúte Neymar z prvej prestrelil bránu Srbska. To sa ešte viac zatiahlo do obrannej ulity, pričom nechýbalo veľa a v 60. minúte mohlo prehrávať. Do lopty sa z 25 m oprel Alex Sandro a opečiatkoval žrď. Gól visel na vlásku a Brazílii sa ho už o niekoľko okamihov neskôr podarilo streliť. Pokus Viniciusa Junior z uhla vyrazil V. Milinkovič-Savič iba pred Richarlisona, ktorý zblízka otvoril skóre - 1:0. Zvýšiť náskok mohol Junior Vinicius, no v rozhodujúcej chvíli sa pošmykol. Srbi potom predviedli silnú pasáž a aj zahrozili, bola to však v ich podaní len ofenzívna epizódka. Naopak, v 73. minúte sa ich nádeje na zisk aspoň bodu rozplynuli, keď sa Richarlison blysol akrobatickou lahôdkou a strelil svoj druhý gól v zápase - 2:0. Definitívne rozhodnúť mohol Casemiro, ktorý opečiatkoval brvno. Brazília nevyužila ďalšie veľké šance, napriek tomu potvrdila, že v Katare to s útokom na šiesty titul myslí vážne.