Svet sa lúči s pápežom Františkom

EurópaSpravodajstvo

Aktualizované: 15.30 hod.

Dnes sa na vatikánskom Námestí svätého Petra o 10.00 hod. uskutočnil pohreb pápeža Františka, ktorý je v poradí 266 hlavou katolíckej cirkvi. Na poslednú rozlúčku so Svätým Otcom prišli podľa odhadov ministra vnútra Mattea Piantedosiho státisíce ľudí:

„Odhadujeme, že medzi prítomnými na Námestí svätého Petra a tými, ktorí sa nachádzajú pozdĺž trasy, je najmenej 400-tisíc ľudí.“

František bude prvým pápežom po viac než 100 rokoch, ktorého nepochovajú v Bazilike svätého Petra. Namiesto toho si za miesto svojho posledného odpočinku vybral Baziliku Panny Márie Väčšej, kam sa pohrebný sprievod s jeho rakvou presunul okolo 13.00 hod. po pohrebe. Pohrebný obrad viedol dekan kolégia kardinálov Giovanni Battista Re.

Kardinál v homílii vyzdvihol zosnulého pontifika ako pápeža ľudu, ktorý vedel komunikovať s tými najmenšími z nás neformálnym a spontánnym štýlom. Re nazval Františka pápežom s otvoreným srdcom ku všetkým:

„Nadväzoval priamy kontakt s jednotlivcami i národmi, túžil byť každému nablízku. Výraznú pozornosť venoval tým, ktorí sa ocitli v ťažkostiach, bez miery sa rozdával najmä tým, ktorí boli odsunutí na okraj spoločnosti, tým najmenším z nás. Bol pápežom medzi ľuďmi, s otvoreným srdcom voči všetkým."

Dekan kardinálskeho kolégia tiež pripomenul pápežove apoštolské cesty. Spomenul jeho bezprecedentnú návštevu Iraku a či Arabského polostrova. Re vyzdvihol aj pápežovu solidaritu k utečencom a vysídleným osobám. V tejto súvislosti zdôraznil, že jeho prvá cesta viedla na juhotaliansky ostrov Lampedusa, ktorý mnohí migranti využívajú ako vstupnú bránu do Európskej únie. Návšteva bola podľa neho významná, keďže „ostrov symbolizuje tragédiu emigrácie.“ Pripomenul aj cestu na grécky ostrov Lesbos a omšu, ktorú slúžil na mexicko-americkej hranici.

Počas Františkovho pontifikátu svet sužovali rôzne ozbrojené konflikty. Re vyzdvihol, že pápež v tejto súvislosti neustále vyzýval na mier. 

„Vojna vedie k smrti a ničeniu domovov, nemocníc a škôl. Vojna vždy zanecháva svet horším, ako bol predtým. Je to vždy bolestná a tragická porážka pre každého,“ citoval zosnulého pápeža Re. 

Foto
Svet sa lúči s pápežom Františkom / TASR

„Obrad aj svätá omša sa začnú naraz, obrady sa začnú vo svätej omši a budú pokračovať ďalej po jej skončení,“ vysvetlil predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS), košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. 

Uloženie pozostatkov pápeža v rímskej Bazilike Panny Márie Väčšej už nebude verejné. Akt pochovania bol teda súkromný. 

„Pred zapečatením truhly sú do rakvy pápeža zosnulého vložené mince a medaily, ktoré boli vyrazené počas jeho pontifikátu, takisto krátky súpis jeho pontifikátu, stručná charakteristika a tiež takzvané pálium, ktoré ho definuje ako duchovného pastiera,“ priblížila hovorkyňa KBS.

František požiadal, aby jeho telo nebolo uložené do tradičných troch rakiev vyrobených z cyprusu, olova a duba. Namiesto toho je jeho telo umiestnené v drevenej rakve, ktorá je zvnútra pozinkovaná. Pápež má oblečené červené liturgické rúcho, mitru a pálium. Bol pochovaný v jednoduchom hrobe označenom nápisom Franciscus, čo znamená v latinčine František. 

Na pohrebe sa 60 hláv štátov a viac ako 100 zahraničných delegácií. Vo večnom meste sú prítomní aj prezidenti USA, Argentíny, Brazílie alebo Francúzska, ako aj monarchovia zo Španielska, Švédska alebo Belgicka. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj taktiež pricestoval do Ríma, aby sa zúčastnil na pohrebe pápeža Františka. Vodcovia USA a Ukrajiny sa v čase pohrebu krátko stretli. Zelenskyj uviedol, že mali „veľmi produktívnu diskusiu“. 

Do Vatikánu dorazili premiéri, ministri, členovia kráľovských rodín i predstavitelia ostatných kresťanských cirkví a náboženstiev. 

Slovensko na poslednej rozlúčke reprezentoval prezident Peter Pellegirni a minister zahraničných vecí Juraj Blanár. Zúčastnilo sa nej aj desať slovenských biskupov, ktorí budú zároveň koncelebrovať pri zádušnej svätej omši.

Pápež František podľa cirkevný analytika a zástupcu šéfredaktora denníka Postoj Imrich Gazda staval mosty medzi znepriatelenými krajinami, náboženstvami i generáciami. Program jeho pontifikátu určil aj výber mena podľa svätca Františka z Assisi. Podľa Gazdu sa ním inšpiroval v chudobe a jednoduchosti i starostlivosti o životné prostredie:

„Bol to človek, ktorý staval mosty medzi znepriatelenými krajinami, medzi Ruskom a Ukrajinou. Počas vojny v Južnom Sudáne, keď znepriatelení lídri dospeli k vzájomnému mieru, pozval si ich do Vatikánu a pobozkal im nohy. Bol to veľmi silný obraz, pápež v bielom, starý muž, si kľaká na kolená a bozká nohy politickým lídrom na znak vďaky za to, že uzavreli mier."

Foto
Na pohrebe pápeža Františka sa zúčastnil aj americký prezident Donald Trump  / TASR

Predseda KBS Bernard Bober pripomenul, že František urobil gesto rozlúčky na Veľkonočnú nedeľu. Zdôraznil tiež, že hoci pôjde o smútočnú rozlúčku, tak veriaci vedia, že človek neumiera naveky, ale posúva sa do spoločenstva bližšie k Bohu:

„Modlíme sa za neho, aby sa dostal do spoločenstva svätých."

Dnešný pohreb sprevádzali aj prísne bezpečnostné opatrenia. Nasadené boli tisíce členov bezpečnostných zložiek. Nad Rímom vyhlásili aj bezletová zóna. V pohotovosti bolistíhačky Eurofighter, antidronový systém aj torpédoborec. 

Vstupy na Námestie svätého Petra otvorili o 5.30 hod. ráno, pričom pred každým z nich sa už počas noci vytvorili dlhé rady. So zosnulým pápežom sa v Bazilike sv. Petra od stredy (23.4.) rozlúčilo približne 250-tisíc veriacich, čo je ešte viac, než sa očakávalo. 

Zasadací poriadok na pohrebe je pevne stanovený na základe dlhodobo zavadených protokolárnych pravidiel Vatikánu. Dve miesta vpredu sú podľa tradície vyhradené pre taliansku hlavu štátu Sergia Mattarellu a argentínskeho prezidenta Javiera Mileia.

Ide o štandardný postup, keďže miesta v popredí patria najvyššiemu predstaviteľovi Talianska pre špeciálny vzťah tejto krajiny so Svätou stolicou, a pre vedúceho predstaviteľa domovskej krajiny zosnulého pápeža.

Za prezidentmi Argentíny a Talianska budú podľa protokolu nasledovať vládnuci panovníci. Na pohrebe sa zúčastnil napríklad španielsky kráľ Filip VI., švédsky panovník Karol XVI. Gustáv, monacké knieža Albert II., belgický kráľ Filip alebo kráľ Jordánska Abdalláh II.

Na poslednej rozlúčke s pápežom Františkom bolo prítomných 220 kardinálov, 750 biskupov a kňazov pri oltári a viac ako 4000 ďalších kňazov na námestí. 

Foto
Pápeža pochovajú v bazilike Santa Maria Maggiore ako prvého po viac ako 350 rokoch / TASR

Pohrebné obrady pápeža Františka sledovali prostredníctvom priameho televízneho prenosu aj katolícki veriaci vo farskom Kostole svätej Rodiny v palestínskej Gaze, ktorý je jediným katolíckym chrámom vo vojnou zničenom Pásme Gazy.

„Modlíme sa tu v duchovnej jednote spojení s Rímom za dušu pápeža Františka,“ uviedol správca farnosti Gabriel Romanelli. 

V jeho komunite v súčasnosti už viac ako rok žije približne 500 utečencov, ktorí počas vojny medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas prišli o svoje domovy, prácu a mnohí i o svojich rodinných príslušníkov. Pápež František, ktorý rovnako ako Romanelli pochádzal z Argentíny, udržiaval pravidelný telefonický kontakt s farnosťou v Gaze až do konca svojho života . Do farnosti telefonoval každý deň o 20.00 hod., zaujímal sa, ako sa majú, či a čo jedli, a uistil ich, že na nich pamätá vo svojich modlitbách. Poslednýkrát pápež do Gazy telefonoval na Bielu sobotu, dva dni pred svojím skonom. 

„V našej farnosti sa naďalej modlíme za pápeža Františka a chválime Boha za veľký dar, ktorý nám v ňom dal. Pápež František bol pastier, ktorý miloval našu malú komunitu, modlil sa a pracoval pre mier,“ dodal Romanelli. 

Po skončení pohrebnej omše v sobotu napoludnie na Námestí svätého Petra preniesli rakvu s pápežom Františkom naspäť do rovnomennej baziliky. Rakvu následne umiestnili do papamobilu, ktorý ju viezol do asi šesť kilometrov vzdialenej baziliky Santa Maria Maggiore, kde pápeža pochovali. 

Prítomný dav veriacich opätovne zatlieskal vo chvíli, keď nosiči v bielych rukaviciach zdvihli pápežovu rakvu. Spolu s ňou sa do Baziliky svätého Petra vrátili aj prítomní kardináli. Pochovanie pápeža do jednoduchého hrobu označeného nápisom Franciscus sa uskutočnilo bez prítomnosti verejnosti.  

V obľúbenej mariánskej bazilike zosnulej hlavy katolíckej cirkvi je pochovaných sedem ďalších pontifikov. Františka v nej pochovajú ako prvého po viac ako 350 rokoch. Celú cestu pohrebného sprievodu v dĺžke šesť kilometrov lemovali davy veriacich. 

 

Zdroj: TASR 

Komentáre