Svidnícke múzeum zdobí vyše 400 kraslíc

VýchodZaujímavosti

Výstava je sprístupnená do 2. júna.

V Slovenskom národnom múzeu (SNM) – Múzeu ukrajinskej kultúry (MUK) vo Svidníku sa v týchto dňoch vystavuje vyše 400 kraslíc, ktoré sú v regióne známe ako pysanky. Sú to typické a originálne prejavy ľudového výtvarného umenia obyvateľov severovýchodného Slovenska a prihraničných oblastí. Svoju tvorbu na 23. ročníku expozície prezentuje 28 slovenských a ukrajinských krasličiarok. Návštevníci ju môžu obdivovať do 2. júna.

Vystavených je 431 kraslíc vytvorených rôznou technikou. Zastúpenie je najmä z Prešovského kraja, ale máme tu aj dve účastníčky z Košického kraja, konkrétne z Trebišova. Svoju tvorbu prezentuje i zaslúžilá umelkyňa Ukrajiny Ľudmila Hubaľ,“ uviedla zástupkyňa riaditeľa múzea Miriam Božiková s tým, že väčšina vajíčok je zdobená tradičnou voskovou technikou:

„Krasličiarky v súčasnosti skúšajú aj rôzne nové techniky s využitím drôtu, korálok, stužiek, bavlniek, ktoré takisto majú svoje veľké zastúpenie aj na tejto výstave. Čo sa týka symboliky, vajíčka v minulosti prezentovali nový život, zrodenie a rozkvitajúcu jar. Zároveň mali v sebe ochranný symbol alebo prvok. Napríklad, môžeme to vidieť aj na prezentácii kolekcie ukrajinských vajíčok z Užhorodu, kde Hubaľ zobrazuje nielen geometrické motívy, ale zároveň aj rôzne ochranné prvky, zlaté rybky a podobne.“

Foto
Kraslice sú v regióne známe ako pysanky / TASR

Svoje umenie počas vernisáže predstavila aj Viktória Simkovič z Múzea ľudovej architektúry a bývania v Užhorode:

„Je to tradičná vosková technika. Potom sa vajíčko natiera octom a ponára sa do farby, od najsvetlejšej postupne po najtmavšiu.“

Riaditeľ Jaroslav Džoganík pripomenul, že SNM – MUK vo Svidníku si pripomína svoje 60. výročie, pričom výstava je jednou z jeho aktivít, ktoré sú známe nielen v okolitom regióne:

Tretinu histórie múzea vypĺňa naša výstava kraslíc, bez ktorej by hádam vo Svidníku ani nebola Veľká noc. Sme na ňu hrdí. Dovolím si tvrdiť, že to nie je len nejaké remeslo, ale sú to práce, ktoré sú hodné obdivu a vystavovania ďaleko za hranicami nášho mesta. Krasličiarky by sa nimi nezahanbili ani v múzeách na Slovensku, ani v zahraničí.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre