Syndróm prázdneho hniezda, alebo čomu čelia rodičia, keď deti vyrastú

SlovenskoZaujímavosti

Deti dospejú, osamostatnia sa, vtedy partneri zisťujú, že niečo nie je v poriadku.

Ak sa z dvoch zamilovaných ľudí stanú rodičia, tak chcú svojim deťom dať všetko na svete. Venujú im svoj čas, učia sa s nimi, riešia ich problémy, no jedného dňa deti odídu a partneri prichádzajú na to, že si nemajú ani čo povedať. Zostanete doma iba vy a partner a tu môže vzniknúť problém. V psychológii tomu hovoria aj syndróm prázdneho hniezda.

„Každý vzťah si prechádza tromi vážnejšími krízami. Tá posledná sa nazýva syndróm prázdneho hniezda. Názov naznačuje odchod detí. Rodičia zostávajú sami, čo nemusí byť pre vzťah vitálne,“ priblížila psychologička Ľubica Richmanová.

Kríza prichádza vtedy, keď na seba má manžel, manželka viacej času, pretože dieťa sa začína osamostatňovať a jednoducho už nepotrebuje rodičov tak, ako doteraz. Väčšinou sú to matky, ktoré venujú svoj čas materstvu a rodičovským povinnostiam a zabúdajú na to, že sú aj manželkami. „Ak sa jeden z rodičov upne na svoje deti, zabúda, že je aj manželom či manželkou a keď rola rodiča stratí na dôležitosti, stráca sa aj náplň života a partneri si nemajú čo povedať,“ objasňuje psychologička.

Keď sa dvaja zoberú, sú najprv partnermi. Keď prídu deti, nastáva zlom, ak sa dvaja ľudia, ktorí sa zobrali, nepoznajú dobre a nie sú zrelí pre manželstvo, dochádza k prvej kríze. Ďalšia kríza nastáva medzi piatym a desiatym rokom spoločného života dvoch ľudí. Vtedy sa najčastejšie začíname správať stereotypne. Staráme sa o deti, venujeme sa len im a partnerský život ide bokom. Môže sa to ale zmeniť, keď sú deti v puberte. „Deti sa starajú viac o seba, venujú sa viac rovesníkom. Vtedy by si mali začať partneri nanovo budovať vzťah, inak môžu zostať v rodičovskej role stratení,“ doplnila Richmanová.

Foto
Ilustračná fotografia / Pixabay

Keď detí odídu úplne, prichádza k syndrómu prázdneho hniezda. Pocítiť to môžu aj samotné deti, hlavne tie, na ktoré sa rodičia „upli“ až príliš. Väčšinou sa o nich matky nevedia prestať starať, aj keď sú už dospelé, čo si ale nie vždy uvedomujú, keďže cítia materskú potrebu pomáhať im. Treba si ale uvedomiť, že úspešné rodičovstvo je také, po ktorom vás dieťa nepotrebuje.

„Za krízou môže stáť aj menopauza v živote ženy, čo je obdobie, kedy sa cíti menej potrebná a príťažlivá, preto sa utieka k deťom,“ hovorí o príčinách psychologička. Na druhej strane je tu partner, ktorý si uvedomuje, že doma nemá manželku, milenku ale len matku svojich detí. „Muži sa okolo päťdesiatky zvyknú „zblázniť“, hľadajú si nové známosti, chcú sa cítiť obdivovaní a úžasní,“ dodáva.

Vzťah nemusí hneď skončiť, niektorí si nájdu svoje záľuby, dohodnú sa, že sa budú rešpektovať, pretože do vzťahu neprišiel nikto tretí. Existuje veľa spôsobov, ako sa dá syndrómu prázdneho hniezda predísť. Základom je myslieť na to, že sme sa brali ako dvaja zamilovaní ľudia, nie ako matka a otec. „Je dôležité myslieť na seba, prejavovať si navzájom pozornosť, mať spoločné aktivity, vedieť nechať deti samé doma... Vzťah je dôležité pestovať aj naprieč rokmi,“ radí Richmanová.

 

Autor: NIKOLA HOMIŠANOVÁ

Komentáre