Systém VAR sa bude používať o rok aj vo Fortuna lige, Vittek novým ambasádorom súťaže

SlovenskoŠport

Únia ligových klubov (ÚLK) ako riadiaci orgán najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Fortuna ligy zavádza od sezóny 2020/2021 systém videoasistenta rozhodcu (VAR).

„Momentálne prebieha výberové konanie na zakúpenie simulátorov. Tie budú umiestnené v Senci, kde sa uskutočnia školenia rozhodcov a operátorov systému. Bude to naozaj veľký krok, aby sme sa posunuli v našej ambícii a od budúcej sezóny spustili v spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom (SFZ) projekt VAR v televíznych zápasoch. Zatiaľ to bude napojené na televízne zápasy a televízny signál," objasnil prezident ÚLK Ivan Kozák.

Foto
Ivan Kozák / TASR

ÚLK preto pracuje s viacerými možnosťami rozpisu zápasov. „Rozmýšľame nad mnohými variantami. Možno rozdelíme kolo do troch dní, aby sme obsiahli čo najviac zápasov. Na systém VAR budú prispôsobené všetky fortunaligové štadióny," dodal Kozák.

Systém VAR pomôže rozhodcom v štyroch hlavných oblastiach: či má alebo nemá byť nariadený pokutový kop, či má byť pri vážnom faule udelená červená karta, skúma možné postavenia mimo hry a dohliada aj na správne identifikovanie hráčov pri jednotlivých herných situáciách. Ďalšou významnou aktivitou ÚLK je aj projekt Futbal hrá fér, ktorý by mal podporovať boj proti ovplyvňovaniu výsledkov futbalových zápasov.

Do pozície ambasádora najvyššej slovenskej súťaže Fortuna ligy bol vymenovaný niekdajší útočník Róbert Vittek. Okrem štvorgólového strelca z majstrovstiev sveta 2010 v JAR budú rovnaký post zastávať v aktuálnej sezóne FL 2019/2020 aj bývalý hráč Artmedie Petržalka Martin Mikulič a Lucia Kevická, jedna z najlepších svetových freestylistiek s futbalovou loptou.

„Robo začínal v našej najvyššej súťaži. V zahraničí presvedčil o svojich kvalitách. Čo je však najdôležitejšie, vrátil sa na Slovensko, aby slovenským hráčom a trénerom odovzdával svoje skúsenosti, ktoré získal vo svete," uviedol prezident ÚLK Ivan Kozák.

Vitteka táto ponuka potešila. „Dohodli sme sa veľmi rýchlo. Ani som príliš neváhal, pretože som momentálne bez nejakých veľkých záväzkov. Začínal som v tejto súťaži. Priznám sa, že nie som zástancom toho, aby hráč odchádzal v mladom veku do zahraničia. Myslím si, že naša liga je pre mladých hráčov ideálna," poznamenal 37-ročný rodák z Bratislavy.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre