Sizyfovská práca na Ružíne. K čistejším brehom môže pomôcť každý

KošiceSpravodajstvo

Okolie Ružínskej priehrady zaplnili počas uplynulého víkendu stovky zelených vriec. V tomto prípade však nešlo o neželaný ekologický jav, ale práve naopak. Plné vrecia boli výsledkom úsilia dobrovoľníkov, ktorí sa v pravidelných intervaloch snažia naprávať hulvátsky prístup, ktorým sa voči prírode prezentujú iní.

Foto
K čisteniu Ružína môžete pomôcť z brehov, ale aj priamo na vode / KOŠICE ONLINE

„Je to taká Sizyfovská práca a zber odpadu na Ružíne je zdanlivo nikdy nekončiaci sa proces. Sme vďační za každého, kto nám v tomto smere pomáha a apelujem na tých, ktorí tento odpad produkujú,“ vyslal výčitku do myslí ekoignorantov zakladateľ občianskeho združenia Ružínska priehrada Branko Bugorčík.

Hlavnou snahou tohto občianského združenia je pomôcť k čistému Ružínu.

„Tieto brigády sú iba jednou zložkou našej činnosti a sú jednoznačne nevyhnutné. Obzvlášť, keď nám po vlaňajšej povodni pretrhlo nornú stenu a odpad sa tak dostal do celej nádrže. Toto sa deje raz za čas a podobnú brigádu sme mali aj vlani. Našim hlavným cieľom je však postupnými krokmi znížiť množstvo odpadu, ktoré sem prúdi,“ pokračoval Bugorčík.

Víkendová akcia predstavovala iba prvú fázu čistenia brehov a vodnej hladiny, tá druhá prebehne 8. mája. Zapojiť sa pritom môžu všetci záujemcovia.

„Informácie nájdu na našej stránke, ako aj vo facebookovej skupine Čisté brehy Ružína. Priehradu sme rozdelili na päť úsekov a každý z nich má svojho vedúceho. U neho sa môžu ľudia prihlásiť a následne dostanú vrecia i rukavice. Naplnené vrecia potom vyzbiera Slovenský vodohospodársky podnik,“ ponúkol recept na pomoc prírode skúsený vodák z košického klubu Kamikse.

Galéria k článku

Práve spolupráca so Slovenským vodohospodárskym podnikom je v tomto snažení kľúčová. „Pomáhajú nám odpratať všetok vyzbieraný odpad. Napríklad vlani sme počas tejto akcie vyzbierali až 30 ton odpadu a teraz to bude niečo podobné. Odpad pláva na hladine, ale zachytený je hlavne v krovinách na brehoch. Ľudia sú bohužiaľ nepoučiteľný a odpadky odhadzujú v okolí svojich obcí. Keď potom zaprší, dostávajú sa do Hornádu a Hnilca a následne nám to splavuje sem,“ povzdychol si Bugorčík.

Ako problematická sa ukazuje pohodlnosť ľudí v kombinácii s neochotou platiť poplatky za odvoz odpadu. Ekoaktivisti veria, že situáciu pomôže vylepšiť avizované zálohovanie plastových fliaš. Tie totiž tvoria gro odpadu v Ružíne.

„Komunikujeme aj s Ministerstvom životného prostredia a prijatie zákona o recyklácii plastov očakávame s veľkými očakávaniami. Potom by bolo plastového odpadu v riekach a jazerách určite menej. V spolupráci s Ministerstvom sociálnych vecí a rodiny sa snažíme zapojiť do zberu aj tých, ktorí tento odpad produkujú. Týka sa to hlavne menej prispôsobivých občanov. Komunikujeme aj s dotknutými obcami a vyzývame ich na likvidáciu čiernych skládoch. Píšeme listy, apelujeme. Oslovujeme obce, úrady životného prostredia, inšpekciu životného prostredia i prokuratúru. Je to náročný proces, ale jedného dňa sa to snáď pohne k lepšiemu,“ dodal s povzdychom Branko Bugorčík z občianskeho združenia Ružínska priehrada.

Komentáre