Tajfún Faxai spôsobil v Tokiu rozsiahle škody

SvetSpravodajstvo

O život prišla jedna žena.

Silný tajfún Faxai sa dnes (9.9.) prehnal cez metropolitnú oblasť Tokia, kde zabil jedného človeka a spôsobil desiatky zranení. Zároveň bola v čase rannej špičky narušená doprava a došlo aj k rozsiahlym výpadkom dodávok elektrickej energie. Jeden z najsilnejších tajfúnov, aký zasiahol Tokio za uplynulé roky, prešiel dnes nadránom nad pevninu v meste Čiba východne od japonskej metropoly po tom, ako sa prehnal Tokijským zálivom. Faxai sprevádzal vietor s rýchlosťou do 216 kilometrov za hodinu, čo je najvyššia rýchlosť, aká tam bola kedy zaznamenaná.

V Japonsku kvôli tajfúnu bolo zrušených viac ako 130 letov, pričom boli zastavené aj prevádzky hlavných železničných tratí. Ochromená doprava spôsobila problémy pri dochádzaní do práce mnohým obyvateľom širšej oblasti Tokia, v ktorej žije okolo 36 miliónov ľudí. Tamojšie úrady varovali, že je nebezpečné vychádzať von a naliehavo upozorňovali na hrozbu záplav.

Foto
Škody po tajfúne / TASR

V dôsledku tajfúnu prišla o život jedna žena vo veku približne 50 rokov, ktorú našli ležať na tokijskej ulici a previezli ju do nemocnice. Strhol ju silný vietor a vrazila do budovy. Ďalšiu ženu vo veku nad 20 rokov zachránili v jej dome v meste Ičihara po tom, ako sa na budovu zrútil kovový stĺp. Žena utrpela vážne zranenia. Miestne úrady v prefektúrach Čiba, Kanagawa a Šizuoka evidujú najmenej 30 zranených.

Ako informoval hovorca japonskej vlády, bez dodávok elektrickej energie bolo 910-tisíc obyvateľov. Zároveň boli hlásené aj početné škody, menšie zosuvy pôdy či most strhnutý prívalom vody. Faxai sa pohyboval rýchlo severným smerom a medzičasom už severovýchodne od Tokia znova prešiel nad Tichý oceán. Japonsko zasiahne každoročne štyri až päť tajfúnov, ale len občas v oblasti blízko Tokia.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre