Takmer 190-tisíc Slovákov má na vybavenie vodičského preukazu už len mesiac a pol

SlovenskoSpravodajstvo

Získať môžu aj medzinárodný doklad.

Vodičské preukazy ružovej farby vydané medzi rokmi 1993 a 2004 strácajú svoju platnosť. To znamená, že môžu byť použité len do konca roka. Ak sa vodič pri policajnej kontrole od januára preukáže neplatnou verziou, hrozí mu pokuta. Neodporúča sa preto so žiadosťou o novú verziu vyčkávať a navyše na vydanie v štandardnej lehote vám ostávajú už len dva týždne. Takisto treba dbať na to, že čím neskôr sa na Okresný úrad odhodláte, tým dlhší rad na vás bude čakať.

„Vymeniť si ho občania môžu na ktoromkoľvek oddelení dokladov v rámci Slovenska. K výmene je potrebné predložiť ružový vodičský preukaz, občiansky preukaz a zaplatiť správny poplatok. Nový vodičský preukaz mu bude vydaný buď do 30 dní za poplatok 6,50 eur alebo do dvoch pracovných dní za poplatok 26 eur,“ uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Jana Mésarová.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Pre osoby staršie ako 65 rokov je výmena bezplatná, no musia si so sebou priniesť aj doklad o zdravotnej spôsobilosti. Polícia koncom októbra evidovala ešte takmer 190-tisíc preukazov tesne pred exspiráciou. Na okresných úradoch je možné vybaviť si aj medzinárodný vodičský preukaz, ktorý je potrebný pre šoférovanie mimo Európskej únie. Výnimkou je Spojené kráľovstvo, v ktorom postačuje klasický doklad.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre