Ostatné vyššie územné celky za týmto číslom výrazne zaostávajú.
Sociálna oblasť je dôležitou súčasťou fungovania samospráv. Využívajú ju nielen ľudia zo znevýhodneného prostredia, ale napríklad aj seniori odkázaní na pomoc iných.
„V rámci tejto sociálnej služby sa poskytuje pomoc pri odkázanosti na pomoc inej osoby, sociálne poradenstvo, sociálna rehabilitácia, stravovanie, rozvoj pracovných zručností, záujmová činnosť či výchova (ak sa služba poskytuje deťom). Ak má obec záujem o poskytovanie sociálnej služby v dennom stacionári je potrebné, aby požiadala o zápis do registra sociálnych služieb, vedenom príslušným vyšším územným celkom. Všetky podmienky, ktoré je potrebné splniť pre zápis do registra sú upravené v zákone o sociálnych službách,“ uviedla hovorkyňa ministerstva práce Kristína Korenková.
Zriaďovanie denných stacionárov je prioritne v pôsobnosti miest a obcí. Aktuálne je v centrálnom registri sociálnych služieb zapísaných 194 takýchto zariadení s celkovou kapacitou viac ako 3400 miest.
„Zriaďovanie ani poskytovanie sociálnych služieb nie je v pôsobnosti ministerstva, ktoré z tohto dôvodu nevie ovplyvniť ich počet. Ministerstvo práce však podporuje ich poskytovanie, a to spoluúčasťou na ich financovaní prostredníctvom finančného príspevku z rozpočtu ministerstva určeného na mzdy zamestnancov. V roku 2023 pôjde o viac ako desať miliónov eur pre takmer 180 služieb v dennom stacionári s kapacitou cca 3 100,“ dodala Korenková.
V máji bola zároveň vyhlásená výzva na rozšírenie komunitnej starostlivosti z Plánu obnovy. V rámci nej je možné predkladať žiadosti jednak o výstavbu nových objektov alebo aj ich rekonštrukciu.
Služby denných stacionárov môžu využiť občania, ktorým samospráva vydá rozhodnutie o odkázanosti na poskytovanie sociálnej služby. Zriaďovateľom stacionárov je aj mesto Košice.
„V súčasnosti prevádzkujeme dve takéto zariadenia, a to v Centre komunitných sociálnych služieb v Krásnej s kapacitou pre 10 osôb, kde práve v týchto dňoch začíname službu poskytovať a denný stacionár na Löfflerovej ulici s kapacitou 10 osôb, ktorý je organizačnou súčasťou mestskej príspevkovej organizácie Psychosociálne centrum. Centrum na Löfflerovej poskytuje svoje odborné služby dlhodobo a je plne využívané. Okrem mestských stacionárov môže odkázaný občan požiadať o službu aj niektorého z neverejných poskytovateľov,“ uviedol hovorca mesta Dušan Tokarčík.
V metropole východu je to napríklad Arcidiecézna charita Košice, ktorá má zariadenie na Južnej triede.
Možnosti sociálnych služieb poskytuje aj mesto Prešov, ktoré je zriaďovateľom štyroch denných stacionárov s celkovou kapacitou 66 miest. Zároveň má na starosti aj zariadenie na Veselej ulici, v tomto prípade ide však o samostatný právny subjekt. Podľa hovorkyne meste Terézie Rácovej sú aktuálne tieto kapacity postačujúce:
„Mesto v súčasnosti neeviduje požiadavky do denných stacionárov v takom rozsahu, aby uvažovalo o rozšírení počtu miest, nakoľko podporuje a poskytuje finančný príspevok na prevádzku neverejným poskytovateľom. V minulom roku mesto Prešov finančne podporilo 64 miest v denných stacionároch, ktorých zriaďovateľom bol neverejný poskytovateľ, a to v celkovej výške 39 200 eur.“
Najviac denných stacionárov sa nachádza práve na východe, pričom takmer polovica z celkového počtu je na území Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Ostatné vyššie územné celky za týmito štatistikami výrazne zaostávajú. Hovorkyňa prešovskej župy Daša Jeleňová pre Rádio Košice tieto čísla potvrdila, uviedla však, že zriaďovanie ani podpora denných stacionárov nie je v správe župy:
„PSK v tejto oblasti poskytovania sociálnych služieb vystupuje len ako registrový úrad, ktorý tento druh sociálnej služby zaregistruje po splnení všetkých zákonom daných podmienok žiadateľom. Kraj zároveň vykonáva kontroly v týchto zariadeniach, a to kontrolu plnenia podmienok zápisu do registra, ale na základe podnetov občanov alebo inštitúcií.“
Jeleňová dodala, že Prešovský kraj aktuálne neeviduje žiadne podnety, ktoré by smerovali k výmazu z registra. Inšpekcie vykonáva aj ministerstvo práce, pričom sa zameriava na kontrolu dodržiavania zákona o sociálnych službách, ako aj na finančný dozor. V prípade zistených porušení a nedostatkov sú žiadosti postúpené na začatie správneho konania príslušným pracoviskám Úradu vládneho auditu.
V územnej pôsobnosti Košického kraja poskytuje túto sociálnu službu 17 poskytovateľov, a to na 23 miestach.
„Aktuálny rozpočet na tento rok nepostačoval ani na financovanie sociálnych služieb, ktoré patria do pôsobnosti kraja, preto musel byť upravovaný tak, aby sme mohli poskytnúť príspevok na prevádzku tých sociálnych služieb, ktoré sme zo zákona povinní financovať. V súčasnosti teda kraj nefinancuje denné stacionáre patriace do pôsobností obcí a miest,“ uviedla hovorkyňa KSK Anna Terezková.
Dodala, že v uplynulom období neboli vykonávané kontroly v týchto zariadeniach zo strany kraja a župa neeviduje ani podnet na vykonanie takejto kontroly.