Takmer stovka koscov kosila vzácne Kopanecké lúky v Slovenskom raji

VýchodZaujímavosti

Seno poslúži miestnym hospodárom na kŕmenie dobytka.

Približne 90 koscov sa v piatok (11.8.) pustila do kosenia Kopaneckých lúk v Národnom parku Slovenský raj. Lokalita si drží svetový rekord pre diverzitu tamojších rastlín – na 0,25 metra štvorcového rastie 54 druhom vyšších rastlín. Kosenie sa tam organizuje raz ročne a cieľom je zároveň zachovanie tradície predkov, teda obyvateľov obce Vernár, ktorí tam v minulosti kosili ručne.

Lúky medzi Hrabušicami a Dobšinskou ľadovou jaskyňou kosia počas dvoch dní, a to na piatich hektároch. Podľa riaditeľa Správy Národného parku Slovenský raj Tomáša Dražila na svete momentálne nie je miesto, ktoré by počtom vyšších rastlín Kopanec prekonalo.

Okrem toho sa Kopanecké lúky nachádzajú v nadmorskej výške približne tisíc metrov, ich kosenie je tak pre ich odľahlosť a neprístupnosť problematické.

Kosíme ručne, stáročie overeným spôsobom, pretože to takto robili aj generácie obyvateľov obce Vernár. Zároveň je tu tiež strmý terén, do ktorého je veľmi komplikované dostať techniku. A teda, robíme to aj z citlivosti k lúkam, aby ich stroje nepoškodili,“ priblížil Dražil.

Foto
Kopanecké lúky kosilo takmer sto koscov / TASR

Do aktuálneho ročníky sa zapojili kosci zo slovenských, českých a poľských národných parkov i chránených krajinných oblastí, ale aj domáci obyvatelia a Slovenský kosecký spolok. Jeho členka Emília Šeligová uviedla, že kosenie upadá, mladej generácii sa už podľa nej do toho veľmi nechce:

„Bola by som rada, ak by sa nám do kosenia zapájali mladí ľudia, pretože chceme túto tradíciu prenášať z generácie na generáciu.“

Kosci pracovali na Kopaneckých lúkach aj v sobotu (12.8.)

„Od pondelka (14.8.) začíname hrabať, seno sa využije, keď sa ho podarí usušiť, odvezie sa a miestnym hospodárom a bude slúžiť na kŕmenie dobytka,“ doplnil Dražil.

 

Zdroj: SITA

Komentáre