Talianski policajti nesúhlasia s nosením ružových respirátorov

EurópaSpravodajstvo

Talianske policajné odbory sa vyslovili proti tomu, aby príslušníkom polície v rámci protipandemických opatrení prideľovali ochranné respirátory ružovej farby. Upozornili, že sa nehodia k ich uniformám a hrozí poškodenie imidžu inštitúcie, informovala v piatok agentúra AFP.

Foto
Námestníčka talianskeho ministra pre infraštruktúru Teresa Bellanova na sociálnej sieti Twitter uviedla, že na nosení farebných respirátorov nie je nič nedôstojné. (Ilustračná fotografia) / AFP

V liste adresovanom šéfovi talianskej polície, ktorý zverejnili vo štvrtok na internete, riaditeľ odborovej organizácie SAP Stefano Paoloni vyzval na kroky proti mätúcemu výberu farby ochranných respirátorov FFP2. Podľa Paoloniho musia policajní riaditelia zachovať dekórum svojich príslušníkov a zabezpečiť, aby im nebolo nariadené vykonávať inštitucionálnu činnosť s ochrannými pomôckami vo farbe, ktorá je pre uniformu výstredná a predstavuje riziko poškodenia imidžu inštitúcie.

Vhodnými farbami pre respirátory by boli napríklad biela, modrá alebo čierna – hodili by sa k prevažne modrým uniformám talianskych policajtov, dodal Paoloni. V sprievodnej poznámke, ktorú citovali talianske médiá, odborári uviedli, že s ružovou nemajú žiadny konkrétny problém, no pre uniformy dôstojníkov platia určité pravidlá.

Námestníčka talianskeho ministra pre infraštruktúru Teresa Bellanova na sociálnej sieti Twitter uviedla, že na nosení farebných respirátorov nie je nič nedôstojné. „Rešpekt pred uniformami nevychádza z farieb, ale zo správy a spôsobu práce mužov a žien, ktorí ich nosia," dodala.

Odborová organizácia SAP má zhruba 20 000 členov, zastupuje teda jedného z piatich talianskych policajtov, pripomína AFP. Organizácia uviedla, že ružové respirátory boli pridelené niekoľkým policajným oddielom na severe Talianska a na Sicílii. Nosenie rúšok je v Taliansku povinné na všetkých verejných priestranstvách vrátane exteriéru. Respirátory typu FFP2 sú povinné pre verejnú dopravu, píše AFP.

Zdroj: TASR

Komentáre