Taliansky súd odsúdil Vadalu na deväť rokov väzenia za pašovanie drog

EurópaSpravodajstvo

Aktualizované 14.15 hod.

Súd v Benátkach včera (9.10.) odsúdil známeho kontroverzného podnikateľa Antonina Vadalu na deväť rokov a štyri mesiace väzenia za pašovanie drog z Južnej Ameriky do talianskej Kalábrie, pričom malo ísť o kokaín. Spolu s Vadalom bolo v rámci procesu odsúdených ďalších sedemnásť podozrivých.

Finančná polícia v roku 2015 zatkla mafiánsku skupinu. V rámci vyšetrovania sa podarilo rekonštruovať spôsob pašovania kokaínu z Južnej Ameriky do prístavu v Benátkach. Od júna do decembra 2015 prepašovali cez prístav 600 kilogramov drog, ktoré boli ukryté v zásielkach s ovocím. Ak by sa tovar podarilo predať na trhu, pašeráci by získali približne šesťdesiat miliónov eur.

Prvé vypočúvania pôvodne 25 členov skupiny pašerákov kokaínu sa uskutočnilo 25. februára. Súdny proces sa začal v septembri. Vadalu obhajovali advokáti Antonio Mazzone a Pietro Bertone. Okresná prokuratúra pre boj proti mafii pôvodne pre Vadalu požadovala jedenásť rokov väzenia. Osemnásti podozriví spolu strávia za mrežami takmer dvesto rokov.

Foto
Vadala bol v minulosti zatknutý a vyšetrovaný v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka / TASR

Tamojšie médiá zároveň poukázali na to, že Vadala bol v minulosti zatknutý a vyšetrovaný v súvislosti s vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Polícia zadržala Vadalu v marci 2018 v Michalovciach na základe európskeho zatýkacieho rozkazu. Známy podnikateľ mal v rámci obchodovania s mäsom do Turecka cez Balkán údajne pašovať aj drogy.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre