Tatran Prešov bude napokon hrať Európsku ligu aj českú extraligu

PrešovŠport

Hádzanári Tatrana Prešov nebudú v sezóne 2022/2023 účinkovať v Európskom pohári EHF, ale napokon v druhej najprestížnejšej európskej súťaži - Európskej lige. Klub na oficiálnej webstránke informoval, že podpisom dvojročnej zmluvy s Českým zväzom hádzanej zároveň definitívne spečatil pôsobenie v českej extralige.

Foto
Prešovčanov čakajú v novej sezóne nové výzvy / KOŠICE ONLINE

Prešovský klub sa uchádzal o účasť v Európskom pohári Európskej hádzanárskej federácie, no vedenie súťaže ho v zmysle svojich pravidiel adresovalo do druhej najvýznamnejšej súťaže, ktorú organizuje - Európskej ligy. "Rozdiel je jedno miesto v súčasnom rebríčku, ktoré Slovensku patrí podľa aktuálneho koeficientu. EHF v tomto prípade neudelila žiadnu výnimku, a tak to jedno miesto nás nepustí do Európskeho pohára. Hrať budeme Európsku ligu, v ktorej by sme mali mať v najbližšej sezóne zabezpečené priame miesto v skupinovej fáze súťaže," povedal vysvetlil majiteľ Tatrana Prešov Miloslav Chmeliar pre klubový web.

Prešovčania budú v ročníku 2022/2023 jeden zo 14-tich účastníkov českej extraligy. Tatran sa do nej vráti po 13 rokoch, predtým v nej pôsobil dve sezóny v rokoch 2007 - 2009, pričom v oboch ročníkoch zvíťazil v dlhodobej časti. Tú bude hrať aj tentoraz, no do play off už nezasiahne. "České kluby v minulosti nedokázali konkurovať Prešovu, no teraz verím, že situácia bude iná. České extraligové kluby urobili veľký výkonnostný skok, stúpla atraktívnosť súťaže a tá láka čoraz viac fanúšikov. Slovenský gigant, ktorý pravidelne hrá európske poháre s ambíciami v Lige majstrov, rozhodne zvýši jej atraktívnosť," povedal prezident Českého zväzu hádzanej Ondřej Zdráhal.

Z pohľadu kádra je pozitívnou informáciou zotrvanie Kubánca Pavla Hernandeza, s ktorým klub podpísal dvojročný kontrakt. S klubom sa v závere sezóny 2021/2022 oficiálne rozlúčil, no napriek rôznym zahraničným ponukám sa rozhodol pokračovať v tíme 17-násobného slovenského majstra. Ten na oficiálnej webstránke informoval aj o Hernandezovej snahe získať slovenské občianstvo.

"Pavel bol ešte stále náš hráč, pretože pôvodná zmluva sa mu skončí 10. júla. S Prešovom sa pôvodne rozlúčil, čomu sa nečudujem, pretože je to vynikajúci hráč, ktorý dokáže hrať na ktorejkoľvek pozícii. Viem, že mal ponuky z popredného francúzskeho i slovinského tímu, ale aj z arabského sveta. My sme mu aj dali súhlas, aby do vypršania pôvodnej zmluvy mohol hrať v Saudskej Arábii, kde tento mesiac pôsobil," povedal Chmeliar.

Za Hernandezovým zotrvaním je viacero faktorov. Rolu zohral jeho spoluhráč Tomáš Rečičár, ale aj detaily v zmluve. "Z Tomáša sa stáva líder mužstva. Keď po poslednom finálovom zápase viezol Hernandeza na letisko do Budapešti, presvedčil ho, aby začal uvažovať o zotrvaní. Napriek ponukám, ktoré Pavel mal, si postavil niekoľko podmienok a po ich splnení bol ochotný ostať v Tatrane," prezradil Chmeliar s dodatkom, že išlo aj o podpisový bonus a zlepšenie platových podmienok.

Rovnako mu klub vyhovel aj s požiadavkou hrať v medzisezónnom období v Saudskej Arábii a s klauzulou o možnom odchode do zahraničia v prípade zaplatenia odstupného. Hernandez prejavil snahu aj o získanie slovenského občianstva. "Keďže je v najlepších hádzanárskych rokoch, mohol by pomôcť aj slovenskej reprezentácii," povedal Chmeliar.

Zdroj: TASR

Komentáre