Tatranskí chatári kritizujú turistický semafor

VýchodSpravodajstvo

Internetovú aplikáciu Turistický semafor, ktorú spustilo Ministerstvo životného prostredia v spolupráci so Štátnou ochranou prírody a Slovenskou agentúrou životného prostredia, kritizujú chatári z piatich tatranských chát. Štátni ochranári zodpovednosť za zníženú návštevnosť odmietajú.

Foto
Podľa chatára Mikiho Knižku zo Zbojníckej chaty vo Vysokých Tatrách, hneď na začiatku turistický semafor fungoval nesprávne / TASR

Internetovú aplikáciu Turistický semafor, ktorú spustilo Ministerstvo životného prostredia v spolupráci so Štátnou ochranou prírody a Slovenskou agentúrou životného prostredia, kritizujú chatári z piatich tatranských chát.

Aplikácia má pomôcť získať informácie o husto navštevovaných lokalitách národných parkov a chránených oblastí. Zámerom bolo odbremeniť prírodu od veľkého náporu rekreantov a zároveň zabezpečiť komfort turistom. 

Foto
Nespokojní tatranskí chatári internetovú aplikáciu kritizujú / Košice Online

Ako vysvetlil Miki Knižka zo Zbojníckej chaty vo Vysokých Tatrách, hneď na začiatku turistický semafor fungoval nesprávne.

„Zavolal mi kamarát a povedal mi, aby som si pozrel turistický semafor, pretože naša dolina svieti na červeno. To ma vytočilo, pretože v ten deň prišlo na chatu asi 15 ľudí," komentuje aplikáciu Knižka.

Podobné skúsenosti majú aj chatári z Téryho chaty, z chaty pri Popradskom plese, z Rainerovej útulne a napokon aj Viktor Beránek z chaty pod Rysmi.

Foto
Autori projektu Turistický semafor. Sprava štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Juraj Smatana, generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Dušan Karaska a námestník generálneho riaditeľa ŠOP SR Karol Pepich počas tlačovej konferencie na tému: Turistický semafor prináša aktuálne informácie o vyťaženosti jednotlivých lokalít v národných parkoch a chránených krajinných oblastiach, 12. júla 2021 v Bratislave / TASR

„Keď do toho začnú zasahovať ľudia, ktorí sedia dole v kanceláriách a chodia na ôsmu hodinu do práce, tí nemôžu pochopiť, ako to funguje tam hore," tvrdí Beránek. „A tak vlastne ničia svet hôr, horalov, horských vodcov, nás nosičov a chatárov, ale aj turistov. Turista nie je zločinec, ak má ruksak na chrbte," dodáva nespokojný chatár.

Štátna ochrana prírody zdôrazňuje, že zámerom turistického semafora nie je obmedzovanie turistickej návštevnosti.

„Aj na miestach, ktoré aplikácie určí ako najexponovanejšie, môže návštevník vo svojej túre pokračovať. Veľmi nás mrzí, že tatranskí chatári vnímajú tento projekt negatívne. Odmietame však zodpovednosť za zníženú návštevnosť v Tatrách. Veríme, že táto aplikácia naopak turistickú sezónu podporí a poukáže aj na menej známe lokality, ktoré sa oplatí navštíviť," povedala hovorkyňa Štátnej ochrany prírody Kristína Bocková.

Komentáre