Tatranský ľadový dóm otvára svoje brány

VýchodSpravodajstvo

Atrakcia má tentokrát britský nádych.

Na Hrebienku je od zajtra (17.11.) prístupná tradičná zimná atrakcia Vysokých Tatier. Ľadový dóm po jedenásty krát otvára svoje brány a tento rok má britský nádych. Kupola ukrýva ľadovú stavbu s motívom chrámu Westminster Abbey z Londýna. Ten je od roku 1066 symbolom britskej identity, monarchie a vo Vysokých Tatrách aj výnimočných chvíľ.

Písal sa 24. október 2008, kedy Hrebienok navštívila britská panovníčka – kráľovná Alžbeta II. V roku 2023 uplynulo presne 15 rokov od tejto chvíle a práve preto ako pocta jej excelencii a zároveň pocta jej nasledovníkovi – kráľovi Karolovi III., vyrástol na Hrebienku Tatranský ľadový dóm inšpirovaný Westminster Abbey. Chrámom, ktorý je nielen miestom korunovácií, ale aj posledných rozlúčok britských kráľov,“ uviedol manažér Tatranského ľadového dómu Lukáš Brodanský.

Poctu britskej panovníčke ocenil aj veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Nigel Baker, ktorý zároveň odhalil pamätnú tabuľu pripomínajúcu návštevu kráľovnej v Tatrách.

„Je nádherný! Myslím si, že umelci odviedli fantastickú prácu. Je pre mňa veľmi emocionálne vidieť opátstvo tu v Tatrách, ktoré naša kráľovná navštívila pred 15 rokmi. Kráľovná Alžbeta II. mala špeciálny vzťah k Vysokým Tatrám a Westminsterské opátstvo má špeciálny vzťah s kráľovskou rodinou. Nikdy som si nemyslel, že budem mať možnosť vidieť Westminster Abbey z ľadu. Je to pre mňa špeciálne a myslím, že rovnako to bude aj pre všetkých návštevníkov. Je to niečo, čo nás spája. Budeme tu vidieť určite veľa britských turistov a rovnako verím, že aj veľa Slovákov inšpiruje k návšteve Veľkej Británie. Naše krajiny sú si veľmi blízke a turizmus a kultúra budú ako ľudský most medzi nami.“

Galéria k článku

Hlavným staviteľom Tatranského ľadového dómu bol už tradične Adam Bakoš, pod ktorého vedením pracovali rezbári zo Slovenska, Českej republiky, Poľska a Nemecka.

Pri vstupe do kupoly je prvý pohľad na západnú stranu opátstva, centrálna časť je pohľadom na severnú stranu tejto svetoznámej stavby. Ľadovú stavbu dopĺňa korunovačné kreslo z ľadu. Pred vstupom do kupoly nájdu návštevníci výstavu fotografií pripomínajúcu návštevu kráľovnej či výstavu zmenšených replík korunovačných predmetov, ktorú venovalo priamo Westminsterské opátstvo.

„Nádherným doplnkom bude aj sklenená kráľovská korunka od umeleckého sklára a dizajnéra Achilleasa Sdoukosa, ktorý v dóme zároveň vystavuje viacero atraktívnych diel. Zaujímavosťou stavby bude premiérovo ľadový mechanizmus žliabkov, ktorý každý deň vypustí na jednom z troch miest jednu signovanú sklenenú guličku ako výnimočný suvenír a pamiatku na návštevu Tatranského ľadového dómu,“ informoval Martin Galajda z Tatry mountain resorts.

Čas vypustenia guličky sa bude počas sezóny meniť.

Ľadový dóm bude otvorený denne do 14. apríla budúceho roku, pričom vstup bude bezplatný. Jeho sprístupnenie každý rok zároveň symbolicky otvára zimnú sezónu vo Vysokých Tatrách.

„Poprajme si, aby bola zimná sezóna čo najlepšia a návštevníci našli v Tatrách všetko to, čo hľadajú. Nádhernú prírodu, športové vyžitie, skvelý relax a oddych. Veríme, že britská dominanta aj v nadväznosti na posilnené letecké spojenie Tatier s Londýnom prinesie aj viac hostí z Veľkej Británie, ktorí objavia Tatry ako výnimočnú turistickú destináciu,uviedla riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lucia Blašková.

Ikonickú stavbu tvorí 1800 ľadových blokov a 225 ton ľadu. Dosahuje výšku 11,5 metra a priemer kupoly, v ktorej je stavba umiestnená, má 25 metrov.

Komentáre